Alkali-silika reaksiyonunun iyileştirilmesinde mineral ve kimyasal katkıların kullanımı
Alkali̇-si̇li̇ka reaksi̇yonunun i̇yi̇leşti̇ri̇lmesi̇nde mi̇neral ve ki̇myasal katkilarin kullanimi
  1. Tez No: 424416
  2. Yazar: İLKER DİNÇDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KURBETCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alkali silika reaksiyonu (ASR) , betonun dayanıklılığını ve beton ömrünü olumsuz yönde etkileyen, oldukça karmaşık bir yapıya sahip, kimyasal bir reaksiyondur. Beton üzerinde çatlaklar oluşturarak betonarme yapılarda büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmada mineral ve kimyasal katkıların alkali silika reaksiyonu üzerinde etkileri araştırlmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Harşit Vadisinden, alkali silika reaksiyonu açısından potansiyel tehlike arz eden agregalar üzerinde ASTM C 1260 hızlandırılmış harç çubuk deneyi yapılmıştır.Bu deney neticesinde agregaların alkali silika reaksiyonu açısından zararlı olduğu tespit edilmiştir. Alkali silika reaksiyonunun meydana getirdiği olumsuz sonuçların önlenebilmesi amacıyla çimento ile birlikte farklı oranlarda uçucu kül,silis dumanı,yüksek fırın cürufu,metakaolin ve lityum karbonatat olmak üzere 5 farklı mineral ve kimyasal katkı ikamesi uygulanmıştır. İkame oranları sırasıyla uçucu kül için %15, %30 ve %45; silis dumanı ve metakaolin için %5, %10 ve %15, yüksek fırın cürufu için %20, %40 ve %60 ve lityum karbonat için %1, %2 ve %3 olarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak kullanılan mineral ve kimyasal katkı maddelerinin alkali silika reaksiyonun oluşturduğu olumsuz sonuclar üzerinde etkili olduğu ve bu maddelerin ikame oranı arttıkça alkali silika reaksiyonunun zararlarının giderek azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alkali Silica Reaction (ASR) is a chemical reaction that affects strength and duration of concrete negatively having very complex substance. It causes serious problems in reinforced concrete by creating cracks on concrete. In this study, effects of mineral and chemical admixture on ASR are explored. ASTM C 1260 accelerated mortar bar test is done on aggregates taken from Harşit Valley located in east blacksea region which may cause ASR. Test results indicate that aggregates are dangerous in terms of ASR. In order to prevent negative outcomes of ASR 5 different minerals and chemical admixtures (fly ash, silica fume, blast furnace slag, metakaolin and lithium carbonate) are applied together with cement in different ratios.