Kestane kanseri ile mücadelenin silvikültürel yönden değerlendirilmesi: Kütahya Simav örneği
Evaluation of the combating against chestnut blight in terms of silviculture: The sample of Kütahya Si̇mav
  1. Tez No: 424438
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de geniş bir yayılışa sahip olan ve kestane kanserine maruz kalan kestane ormanlarının silvikültürel yönden değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada araştırma alanı olarak kestanenin doğal yayılış alanlarından biri olan Kütahya Simav ormanları seçilmiştir. Simav kestane ormanlarında kestane kanseri ile mücadelenin ve kestane meyve hasadının silvikültürel müdahaleler açısından ormana verdiği zararlar incelenmiştir. Araştırma alanından 3 farklı deneme alanı alınmış, her bir deneme alanındaki bireylerin çapları, hastalık durumu ve aşılı olup olmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca bu ormanların meşcere kuruluşu (ağaç türü karışımı) incelenmiştir. Bu çalışma envanter ve uygulama niteliğinde olup silvikültürel müdahalelerle kestane ormanlarının sürdürülebilirliğine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda silvikültürel müdahalelerin (sürgün tekleme, budama, vb.) kestane kanseri ile mücadelede etkinliği araştırılmıştır. Yöre halkı tarafından yapılan bilinçsiz müdahaleler sonucunda kestane ormanlarının meşcere kuruluşunun bozulmasına ve hastalığın artmasına neden olan etmenler incelenmiştir. Ayrıca doğaya uygun silvikültürel müdahalelerle hem hastalıkla mücadele hem de ormanın sürdürülebilirliği hakkında bazı yorumlar ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, silvicultural aspects of chestnut forests having a wide distribution area in Turkey and exposed to chestnut blight was evaluated. Kütahya Simav chestnut forests were chosen as research area in this study. The damages given to forests in the result of the combating against chestnut blight, Cryphonectria parasitica, and harvest of chestnut fruit were investigated in terms of silvicultural interventions. Three different sample plots were chosen from the research area. In each sample plot, the diameters, diseases and grafting status (exist or not) of the trees were determined. Stand constitutions of these forests were also investigated. This study was in the form of inventory and application. And with this study, it was made recommendations in order to the sustainability of chestnut forests with silvicultural interventions. In the result of this study, effectiveness in the combating against chestnut blight of silvicultural interventions was investigated. In the result of unconscious interventions made by local people, deformation of stand constitutions of chestnut forests and factors causing increase of disease were investigated. In addition, it was put forward some commentaries about both the combating against diseases and the sustainability of forest with silvicultural interventions being appropriate to the nature.