Sıvı yakıtların kimyasal ekserjilerinin hesaplanması
Calculation of the chemical exergies of liquid fuels
  1. Tez No: 424439
  2. Yazar: AYÇA TAC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Her türlü insan aktivitesi yakıtların tüketilmesi ile desteklenir. Yakıtların termal, kimyasal ve biyolojik süreçleri çalıştırma kabiliyetinden dolayı onların tükenmesi insanlığın geleceği için çok tehlikelidir. Bu yüzden, bu kaynakları değerlendirmek için bir ölçü ortaya konulmalıdır. Doğal çevre koşullarında maksimum iş yapma yeteneği yakıtların değerlendirilmesi için bir ölçü olarak kabul edilebilir. Bu şekilde ifade edilen miktar ekserji olarak adlandırılır. Ekserji analizi, termal proseslerin termodinamik kusurlarının araştırılmasında termodinamiğin ikinci yasasının uygulanması sonucunda geliştirilmiştir. Ekserji yöntemi, daha verimli enerji kaynak kullanımının hedefini sürdürmek için bir araçtır. Kimyasal ekserji, çevre sıcaklığında ve basıncında maddenin ekserji içeriğini ifade eder. Bu çalışmada, sıvı yakıtların kimyasal ekserji değerleri literatürdeki formüllerden hesaplandı ve sıvı yakıtların kimyasal ekserjisini onların elementel analiz değerlerinden belirlemek için yeni bir formül geliştirildi.
Özet (Çeviri)
All kind of human activities are supported by consumption of fuels. The exhaustion of fuels is very dangerous for the future of humankind because of their ability to run thermal, chemical and biological processes. Therefore, a measure should be introduced to evaluate these resources. The ability to perform maximum work in the conditions of natural environment can be accepted as a measure for the evaluation of fuels. The quantity defined in such a way has been termed as exergy. Exergy analysis has been developed as a result of the application of the second law of thermodynamics in investigation of the thermodynamic imperfection of thermal processes. Exergy method is a useful tool for furthering the goal of more efficient energy-resource use. Chemical exergy expresses the exergy content of the substance at environmental temperature and pressure. In this work, the chemical exergy values of liquid fuels have been evaluated from formulae in literature and a new formula has been developed for defining the chemical exergy of the liquid fuels from their ultimate analysis.