Çok seviyeli eviricilerde anahtarlama açılarının optimizasyonu
Switching angles optimization in multilevel inverter
  1. Tez No: 424442
  2. Yazar: ELİF SELİN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, Seçici Harmoniklerin Eliminasyonu Darbe Genişlik Modülasyon Tekniği (SHEPWM) kullanılarak, farklı seviyelerdeki eviricilerin çıkış dalga şekillerindeki belirli harmonikler elimine edilmiştir. SHEPWM tekniği ile baskın harmonikleri yok etmek için elde edilen anahtarlama açılarının bulunmasını sağlayan lineer olmayan denklem takımları, Parçacık Sürü Optimizasyon (PSO) ve Genetik Algoritmalar (GA) yöntemleri ile optimize edilmiştir. Böylece, çıkış dalga şeklinin toplam harmonik distorsiyon miktarı azaltılmıştır. Optimize edilmiş sonuçlar yedi ve on bir seviyeli bir evirici üzerinde denenmiş ve çıkış dalga işaretleri gözlemlenmiştir. Elde edilen verilere göre genetik algoritma ile yapılan optimizasyon sonuçlarının parçacık sürü optimizasyonu ile yapılan optimizasyon sonuçlarına göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, specific harmonics in output waveforms of multilevel inverters are eliminated by using Selective Harmonic Elimination Pulse Width Modulation Technique (SHEPWM). Nonlinear equations, which enable to find switching angles obtained through SHEPWM in order to remove dominant harmonics are optimized with Particle Swarm Optimization (PSO) technique and Genetic Algorithm (GA) methods. Thus output waveform total harmonic distortion value is reduced. Optimized results are tested on a 7-level and 11-level inverters and output wave signals are observed. According to data obtained, it is observed that Genetic Algorithm optimisation results are much better than Particle Swarm Optimization results.