Kentsel gelişim sürecinde açık ve yeşil alanların 'Yaşanabilirlik' üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Ceyhan örneği (Adana)
Investigation of the effects of open and green areas on 'Livability' in the urban development process: the sample of Ceyhan (Adana)
  1. Tez No: 694461
  2. Yazar: MÜJDE ELİF MERVE AÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizde, doğal nüfus artışı ve kırdan kente göçün artmasıyla, yeni konut alanı, sanayi alanları, ticaret alanları ve sosyal teknik altyapı alanları ihtiyacı doğurmuştur. Bu durum, kentsel arazi kullanımının artmasına neden olmuştur. Şehir ve bölge planlama ile peyzaj mimarlığı disiplinlerinde ortak olarak kullanılan, en önemli sosyal kültürel tesis alanı; açık ve yeşil alanlardır. Bu çalışma, Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada İlçe, 11 Bölgeye ayrılmış ve geçmişten günümüze yapılan planlar üzerinden, anket çalışmaları ile yaşanabilirlik üzerine çalışmalar yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar değerlendirilip, tematik haritalar kullanılarak mekansallaştırılarak, açık ve yeşil alanların yaşanabilirlik üzerindeki etkisini artırımına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, with the increase of natural population growth and migration from rural to urban areas, the need for new housing areas, industrial areas, commercial areas and social technical infrastructure areas has arisen. This situation has led to increased in urban land use. The most important social technical infrastructure is the open and green spaces which are the common disciplines in city and regional planning and landscape architecture. This study, carried out in Ceyhan the district of Adana. In the study, the district was divided into eleven regions and studies were made on livability with surveys, based on the plans made from the past to the present. All these studies were evaluated and spatialized using thematic maps, recommendations were developed to increase the impact of open and green spaces on livability.