Karayolu uygulama projelerinin bilgisayar destekli (arayüz yazılımıyla) mobil olarak tam denetimi
Highway project implementation of computer-aided (interface with software) mobile in full control
- Tez No: 424457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde karayolu projelerinin uygulanması sırasında karşılaşılan en önemli problemlerden birisi bu karayolu projelerinin denetiminin doğru ve kısa surede yapılamayışıdır. Bu yüzden hem zaman kaybı söz konusu olmakta hem de her noktada tam kontrol imkanı bulunmadığından kontrol dışı yapımlar söz konusu olabilmektedir. Karayolu projeleri hazırlanırken yol boyunca her noktanın enkesitinin çıkarılması mümkün değildir. Dolayısıyla belirli noktaların enkesitleri yalnızca alınabilmektedir. Bu kapsamda uygulama sırasında sadece belirli noktaların kontrolü mümkündür. Bu enkesit noktalarının dışındaki noktaların kontrol edilebilmesi ve projedeki enkesit noktalarının yol genişliğince eksen hattı dışındaki noktaların kontrolünü sağlayabilmek önemli bir avantaj kazandıracaktır. Bunun yanında hem zaman ve maliyet tasarrufu sağlanması, hem de çok kısa sürede uygulama sırasında projeye uygun şekilde enkesit eksen hattı dışında kalan noktalardaki imalatların yapımı ve kontrolünün sağlanabilmesi önemli kolaylık getirecektir. Bu bağlamda, bu çalışma kapsamında Matlab tabanlı bir arayüz programı yazılmak suretiyle projenin başlangıcından bitiş noktasına kadar her noktada hızlı, etkin ve kolay bir denetim imkanı sağlanması olanağı ortaya konulmuştur. Tasarlanan arayüz programı daha önceden hazırlanmış ve uygulanmış örnek bir yol projesi üzerinde denenerek sonuçlar karşılaştırılmalı olarak da verilmiştir. Programın istenilen noktaların kontrolüne ilişkin verdiği sonuçlar çok tatmin edici düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today one of the most important problems encountered during the implementation of road projects the control of the highway project is not performed correctly and the short period of time. So being said loss of control when both constructions there is full control at each point may be mentioned. Removing the cross-section at each point along the path when preparing road projects is impossible. Therefore cross-sections can be taken only in certain points. In this context, the control of the application is only available during certain points. This is to ensure the control point outside of the points can be controlled from outside the cross-section and the cross section point on the axis line width of the road project will provide a significant advantage. Ensuring both time and cost-saving addition, both will bring a very short time during the project implementation in accordance with the construction of manufacturing in those points outside the control of the cross-section axis line and can provide considerable convenience. In this context, the scope of this work program written in Matlab-based interface to copy the project from the start till the end every point, faster, has put forward the possibility of providing an efficient and easy control facilities. Designed and implemented the interface program previously prepared samples assaying results should be compared on a road project as it is given. Given that the results related to the control of the desired point in the program has been very satisfactory.