1/5000 ölçekli fotogrametrik haritaların, bilgisayar ortamında sayısallaştırılarak karayolu projelerinde kullanırlığının araştırılması
- Tez No: 114764
- Danışmanlar: DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
1/5000 ÖLÇEKLİ FOTOGRAMETRİK HARİTALARIN, BİLGİSAYAR ORTAMINDA SAYISALLAŞTIRILARAK KARAYOLU PROJELERİNDE KULLANILIRLIĞININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Aykut YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu tez çalışması içerisinde halen K.G.M' ce kullanılmakta olan Karayolu projelendirilmesinde gerekli olan unsurlar irdelenmiştir. İkinci bölümde projelendirmenin ana unsurlarının başında gelen ve tasarımın boyutlarını belirleyen etüd çalışmalarından ve öneminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde karayolu projelendirilmesinde kullanılan bilgisayar programlarının çalışma prensipleri hakkında bilgi verilirken bunu takip eden bölümde, bu tez çalışmasındaki yol maddelemesinde kullanılan INROADS programı tanıtılarak, bu program ile sayısallaştırılmış arazi modeli üzerinde karayolu projesi üretimi imkanı araştırılmıştır. Son bölümde ise bahsedilen bilgisayar programları ile Birecik-Suruç (Şanlı Urla) arasında bir kesimde 1/5000 ölçekli fotogrametrik haritaların sayısallaştırılması yapılarak 1/1000 ölçekli proje çalışması yapılmış, daha sonra aynı arazide 1/1000 ölçekli alım yapılmış harita üzerinde üretilmiş olan I /1 000 ölçekli projeyle karşılaştırılmıştır. Ihı çalışmalar dalgalı ve düz arazide olmak üzere 2 ayrı arazi kesiminde yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde arazi modelleme yöntemiyle1/5000 ölçekli haritalardan uygulama projelerinde ne ölçüde faydalanabileceği araştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Dönem Projesi Yöneticisi Dr. M.Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
Ill 1/5000 ÖLÇEKLİ FOTOGRAMETRİK HARİTALARIN, BİLGİSAYAR ORTAMINDA SAYISALLAŞTIRILARAK KARAYOLU PROJELERİNDE KULLANILIRLI?ININ ARAŞTIRILMASI (M.Sc. Thesis) Aykut YILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this thesis the current regulations that are used in K.G.M. Projects are examined in the first part. In the second part, it is mentioned about surveying works and its importance, which is one of the major part of project preparation and which is also very helpful in determination of project size. In the 3rd part, computer applications that are widely used in KGM projects are discussed briefly and in the following section. INROADS computer programme is examined in detail with an application of on KGM project on a digilial terrain model that has been prepared by INROADS in order to see the capabilities of this programme in KGM project applications. The last section is devoted to the comparison of INROADS programme in map preparation to current system. 1/5000 scale areal fotograph taken by a plane is become a digitial model by using INROADS computer programme. Using this model, 1/1000 scale projects are prepared for KGM and these projects are compared with the one that is done by using the 1/1000 scale map taken on site.The applications that are mentioned above are applied both an mountainous and flat terrains. Hence, the effectness of 1/5000 scale maps, in preparing I / 1 000 scale KGM projects is seen. Science Code : Key Words : Number of Page : ' Adviser : Dr. M.Kürşat ÇUBUK