Ön alfa tokoferol uygulamasının tuz stresi altında soya (Glycine max L.) kökleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of pre-treatment of alpha tocopherol in soybean (Glycine max L.) roots under salinity
- Tez No: 424475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU SEÇKİN DİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada iki haftalık soya fasülyesi (Glycine max L.) yapraklarına dışarıdan uygulanan alfa-tokoferolün tuz stresi altında köklerdeki etkileri, büyüme parametreleri, prolin, malondialdehid (MDA), hidrojen peroksit (H2O2), süperoksit anyonu, kalsiyum (Ca2+) ve fosfor (P) iyon miktarı, içsel oksin (IAA) düzeyleri ve antioksidan enzimler olan süperoksit dismutaz (SOD), askorbat peroksidaz (APX), peroksidaz (POX), glutatyon reduktaz (GR), glutatyon-s-transferaz (GST) enzim ve izoenzim aktiviteleri dikkate alınarak tespit edilmiştir. Dışarıdan uygulanan alfa-tokoferol, tuz stresinin azalttığı bağıl su içeriği (BSİ) ve bağıl büyüme oranında (BBO) iyileşmeye neden olurken; tuz stresi ile artan prolin, hidrojen peroksit, süperoksit anyon üretimi ve MDA değerlerinde azalmaya neden olmuştur. Tuz stresi uygulanan soya köklerinde SOD, APX ve GST enzim aktiviteleri azalırken, POX ise aktivitesi artmıştır. Bununlar beraber alfa-tokoferol uygulaması SOD enzim aktivitesini azaltmış, POX ve GST enzim aktivitelerini arttırmış ancak APX aktivitesini değiştirmemiştir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor miktarı ile içsel oksin düzeyleri alfa-tokoferolün etkisi ile artış göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, alfa-tokoferol uygulamasının soya köklerinde tuz stresi ile oluşan oksidatif hasarı hem bazı antioksidan enzimlerin görevlerini üstlenerek hem de uyarıcı etki yaparak azalttığı ve yapraklardan gelen uyartının iyileşme sürecinde köklerde sinyal oluşturduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of exogenously applied alpha- tocopherol on (Glycine max L.) leaves under salt stress was determined in wiev of growth parameters, proline, malondialdehyde, hydrogen peroxide, superoxide anion production, calcium and phosphorus ion contents, auxin level and activities of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase, ascorbate peroxidase, peroxidase, glutathione reductase, glutathione-s-transferase in two weeks old (Glycine max L.) roots. Exogenously applied alpha-tocopherol increased relative water content and relative growth rate but reduced proline, hydrogen peroxide, superoxide anion radical and MDA content. Salt stress decreased SOD, APX, GST and increased POX activity. However, alpha-tocopherol application reduced SOD enzyme acitivity and increased POX, GST but did not change APX activity. Otherwise, calcium and phosphorus and internal auxin level were increased by alpha-tocopherol. This findings suggested that alpha-tocopherol application alleviated the salt induced oxidative damage by simulating the some antioxidant enzyme or stimulating them and it also may have produced signal from leaves to roots