Ferrosen ve fulleren grupları içeren polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokromik cihaz uygulamalarında jel elektrolit malzeme olarak kullanımı
Synthesis and characterization of polymers bearing pendant ferrocene and fullerene groups and their use in electrochromic device application
- Tez No: 424489
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez kapsamında, metil metakrilat tabanlı, ferrosen (Fc) ve fulleren (C60) yan grupları içeren kopolimerlerin sentezi yapıldı. Hazırlanan kopolimerler, elektrokromik cihaz uygulamasında jel elektrolit malzeme olarak kullanıldı. Yan grubunda Fc ve C60 grupları içeren kopolimerler aşağıdaki gibi hazırlandı: İlk olarak; 3-bromo propanol, sodyum azit (NaN3) ile azitlenerek, 3-azido propanol sentezlendi. İkinci aşamada; metakriloil klorür ile 3-azido propanolün esterifikasyon reaksiyonu ile yan grubunda azit olan 3-Azido propil metakrilat (AzPMA) monomeri elde edildi. Daha sonra; AzPMA ile metil metakrilat (MMA) monomerlerinin farklı kompozisyonlarda kopolimerleri hazırlandı. En son aşamada; kopolimerler, Fc ve C60 grupları ile modifiye edilerek fonksiyonlandırıldı. Ayrıca, kopolimerler elektrokromik cihaz uygulamasında (ECD) jel elektrolit malzeme olarak kullanıldı. Kopolimerlerin yapıları 1H ve 13C-NMR, FT-IR ve UV-Vis ile aydınlatıldı. Elektrokromik cihaz uygulamaları dönüşümlü voltametri (CV) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, methyl methacrylate based copolymers bearing ferrocene (Fc) and fullerene (C60) groups were synthesized. The copolymers were then used in electrochromic device application as gel electrolyte materials. The copolymers bearing Fc and C60 were prepared as follows: First, 3-bromo propanol was azidified with sodium azide (NaN3). The monomer 3-Azido propyl methacrylate (AzPMA) was synthesized by the reaction of methacrloyl chloride and 3-azidopropanol. The copolymers of methyl methacrylate (MMA) and AzPMA monomers were then prepared at the different molar feed ratio. In the final step; the copolymers were modified with pendant Fc and C60 groups. The synthesized copolymers were also used in electrochromic device application as gel electrolyte materials. The copolymers were characterized by using 1H and 13C-NMR spectroscopy, FT-IR, and UV-VIS spectroscopy. Cyclic voltammetry (CV) was used for electrochromic device application.