Optical detection of oxidative stress on cultured blood samples treated with CCl4
CCl4 ile işleme tâbî tutulmuş kan örneklerinde meydana gelen oksidativ stresin optik algılanması
  1. Tez No: 424523
  2. Yazar: HUNAR MUSTAFA WASMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kan örneklerinden oksidativ stresin ölçülmesi ile ilgili birçok çalışma vardır. Günümüzde oksidativ stres miktarının belirlenmesi için farklı yöntemler keşfedilmekte olsa da yüksek seçiciliğinden dolayı biyokimyasal yöntemler altın standart olarak kabul edilmektedir. Oksidativ stresin belirlenmesi amaçlı MDA miktarının biyokimyasal yöntemler ile ölçümü farklı biyolojik alanlarda kullanılmaktadır. Oksidativ stresin tayininde yeni optik yöntemlerin bulunması için yapılan çalışmalar oldukça yenidir. Bu çalışmada kan kültürlerine uygulanan farklı konsantrasyonlardaki CCl4 ün etkisinin ışık geçirgenliğine etkisi araştırılmıştır. Başlıca 4 grup oluşturulmuştur. Birinci ve ikinci gruplarda 1, 5, 10 µmol CCl4 kullanılmıştır. Üçüncü grupta 1, 3, 5, µmol CCl4 kullanılmıştır. Dördüncü grupta 1 ve 5 µmol CCl4 kullanılmıştır. Yukarıda belirtilen miktarda CCl4 uygulamasında sonra MDA ölçümleri yapılmıştır. İlk grupta yer alan 1 µmol uygulaması dışında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Üçüncü grupta genel bir düşüş olmasına rağmen yine sadece 1 µmol uygulamasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Optik ölçümlerde elde edilen sonuçlarda ilk grupta yer alan 1 ve 10 µmol lük uygulamalarda anlamlı bir ışık soğrulması tespit edilmiştir. İkinci ve dördüncü gruplarda 1 µmol lük uygulamada soğrulmanın anlamlı bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Üçüncü grupta 1 ve 3 µmol lük uygulamalarda ışık soğurulması artsa da sadece 1 µmol lük uygulamada anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Çalışma grupları ve kontrolleri arasında yapılan karşılaştırmada herhangi bir dalgaboyunda anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies dealing with the measurement of oxidative stress in blood samples in vitro, nowadays there are different methods discovered for measurement of the levels of oxidative stress but because of their specifity biochemical methods have been accepted as golden standard. Biochemical measurement of MDA is one of specific methods for oxidative stress in different biological study area. Recently there are attempts to find new optical methods with more accurate measurements of oxidative stress. In the present study, light transmittances have been used to measure the influence of different concentrations of CCl4 on cultured blood. In vitro exposure blood samples have divided into four groups, first and second groups were exposed to 1, 5 and 10 µmol of CCl4, third group were exposed to 1, 3 and 5 µmol of CCl4 while fourth group were exposed to 1 and 5 µmol of CCl4. MDA levels of all groups of cultured blood samples were measured after exposing according to above concentrations of CCl4 to insure effectiveness of CCl4 on blood samples in vitro. The MDA elevations were not significant (p>0.05) except at 1 µmol of first group. Decrease levels of MDA were recorded at third group were significant only at 1 µmol CCl4. Optical results showed increased light's absorption significantly at both 1 µmol and 10 µmol CCl4 in first group. At second and fourth group, significant decreases of absorption were recorded at 1 µmol CCl4. Light absorption increased at 1 and 3 µmol CCl4 of third group but only at 1 µmol were significant. There were no any significant differences between different concentrations at all groups with their controls at any wavelength.