Anyonik ve katyonik türe dönüşebilen benzimidazol-floren polimerlerinin sentezi ve uygulamaları
Synthesis and applications of benzimidazole-fluorene polymers that can be converted to anionic and cationic species
- Tez No: 424535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMET KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında akseptör ünite olarak benzimidazol, donör ünite olarak diallilfloren içeren, kolayca katyonik ve anyonik poliiyonomerlere dönüşebilen konjuge polimerler sentezlenmiştir. Çıkış bileşikleri ile polimerlerin kimyasal yapıları FT-IR, 1H-NMR ve GPC ölçümleriyle, elde edilen polimerlerin optik özellikleri UV-Vis Absorpsiyon ve Floresans ölçümleriyle, elektrokimyasal karakterizasyonları döngüsel voltametri (CV) yardımıyla belirlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin katkılanması sonucu elde edilen poliiyonomerlerin elektrokimyasal ve fotofiziksel davranışlarında meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Bu sayede aynı grup üzerinde hem anyonik hem de katyonik türe dönüşebilen floresan özellikteki polimerlerin eldesi mümkün olmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise sentezlenen aktif vinil grupları içeren donör-akseptör tipi polimerler cam yüzeyine kaplandıktan sonra 366 nm UV ışık varlığında tiyol-en klik kimyası ile çapraz bağlanma reaksiyonu gerçekleştirilerek, polimerlerin maske yardımıyla fotodesenleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu özelliklerinden dolayı sentezlenen konjuge polimerlerin; hem anyonik ve katyonik türe dönüşebilen, hem de yüzeyde basit çapraz bağlanma reaksiyonu sayesinde çok tabakalı optoelektronik cihazların tamamıyla çözelti kaplama prosesleriyle hazırlanmasını sağlayacağı açıktır. Bunun da optoelektronik malzemelerin (OPV, OLED, OFET, ECD, vb.) hazırlanması için büyük bir avantaj teşkil edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, conjugated polymers containing diallyl fluorene as donor unit and benzimidazole as acceptor unit were synthesized. These polymers can be easily converted to cationic and anionic species due to dual dopable property of benzimidazole unit. Sturucture of initial compounds and their polymers were identified via FT-IR, 1H-NMR and GPC measurements. Optical and Electrochemical characterization of these polymers were carried out by using cyclic voltammetry (CV) and UV-Vis absorption spectroscopy. Changing in electrochemical and photophysical behaviour of polymers doped with cationic and anionic species were investigated. Thus, fluorescence polymers converted to be both anionic and cationic species can be obtained. Finally, crosslinking of the polymers and photopatterning on the film surface was carried out by using thiol-ene click reaction under 366 nm UV light. According to these results, the synthesized polymers can be easily applied on the multilayer optoelectronic devices (OPV, OLED, OFET, ECD, etc.) owing to easly crosslink property on the film surface.