Klinik ve toplum örneklemlerinde anne babalık ve aile uyum ölçeği (parenting and family adjustment scale-PAFAS)'nin, 2-12 yaş aralığındaki çocukların anne babaları için Türkçe geçerlik ve güvenirlik özelliklerinin değerlendirilmesi
Psychometric properties of parenting and family adjustment scale (PAFAS) in a Turkish sample with parents of 2-12 years old children from both community and clinical sample
- Tez No: 424562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜVENİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Sanders ve arkadaşları (2010) tarafından geliştirilen, anne babalık tutumları ve anne baba çocuk ilişkisinin kalitesini ölçen Anne babalık Ölçeği ile anne ve babanın ruhsal durumu ve anne babalık sırasında eş ve aile desteğini ölçen Aile Uyum Ölçeği'nden oluşan; Anne Babalık ve Aile Uyum Ölçeği (PAFAS Türkçe Formu)'nin, Türkçe geçerlik ve güvenirlik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, hem toplum hem de klinik örneklemde, 2-12 yaş aralığındaki çocukların anne babaları ile yapılmıştır. Klinik örneklem, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı (ÇERSAH AD) polikliniğine ilk kez başvuran ya da ilk 1 aylık değerlendirme süreci içinde bulunan 201 anne ya da babadan oluşurken; toplum örneklemi ise Balçova ilçesinde yaşayan, 202 anne ya da babadan oluşmuştur. Çalışma grubundaki tüm anne babalara; Anne Babalık ve Aile Uyum Ölçeği (PAFAS Türkçe Formu), Anne Babalık Stilleri ve Boyutları Ölçeği (ASBÖ), Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ), Genel Sağlık Anketi (GSA) ve Sosyodemografik Veri Toplama Formu uygulanmıştır. Aynı zamanda test-tekrar test güvenirliği ölçümü için, toplum örnekleminde bulunan 58 anne babaya ölçekleri doldurduktan iki hafta sonra aynı araştırmacı tarafından PAFAS Türkçe Formu tekrar uygulanmıştır. Ölçeğin psikometrik özellikleri, Türkçe'ye uyarlamaları daha önce yapılmış olan ASBÖ, EYÖ ve GSA ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: PAFAS Türkçe Formunun tüm ölçek iç tutarlığı 'yüksek derecede güvenilir' (Cronbach α:0.847) bulunurken; alt ölçekler incelendiğinde ise Anne babalık alt ölçeğinin iç tutarlığı 'oldukça güvenilir' (Cronbach α:0.700), Aile uyum ölçeği alt ölçeğinin iç tutarlığı ise 'yüksek derecede güvenilir' bulunmuştur (Cronbach α:0.830).
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to examine the psychometric properties of Parenting and Family Adjustment Scale (PAFAS; Sanders et. al., 2010) which consists of the Parenting scale measuring parenting practices and quality of parent–child relationship and of the Family Adjustment scale measuring parental emotional adjustment and partner and family support in parenting. Method: The study was conducted with parents of 2-12 years old children from both community and clinical sample. Clinical sample composed of 201 parents who were referred to Department of Child and Adolescent Psychiatry, Dokuz Eylul University School of Medicine or parents which were in evaluation process for 1 month, while community sample composed of 202 parents which were recruited from Balçova. Parents who participated to the study completed the Parenting and Family Adjustment Scale (PAFAS), Parenting Styles and Dimensions Questionnaire (PSDQ), Marital Life Scale (MLS), General Health Questionnaire (GHQ) and Sociodemographic Data Form. Also, PAFAS were conducted to the 58 parents of community sample within 2 weeks, for the measure of test-retest reliability. Psychometric properties of the scale were compared with the PSDQ, MLS, and GHQ. Results: Internal consistency of the total PAFAS were found ''highly reliable'', while Parenting subscale were found ''quite reliable'' (Cronbach α:0.700), and Family Adjustment subscale were found ''highly reliable'' (Cronbach α:0.830).