SATİS-inme anketinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Study of reliability and validity the SATIS-stroke questionare
- Tez No: 424563
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: SATİS-İnme Anketi (SATİS-İnme) kronik inme hastalarının aktivite ve katılımdaki algılanan memnuniyet seviyesinin değerlendirilmesinde inmeye spesifik bir memnuniyet ölçeğidir. Bu çalışmanın amacı SATIS-İnme'nin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğini test etmektir. Materyal Metod: SATIS-İnme'nin kılavuzlara uygun bir şekilde çeviri, geri çeviri ve Türkçe 'ye uyarlanması çalışması yapılarak Türkçe versiyonu oluşturulmuştur. Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Nöroloji polikliniklerine başvuran yaş ortalaması 60,2±11,7 olan 74 inme tanısı almış hasta alınmıştır. Hastaların demografik verileri kayıt edilmiştir. Vücut fonksiyon ve bozuklukları, aktivite, katılım ve yaşam kalitesi; Brunnstrom motor evrelemesi, Mini Mental Durum Değerlendirme Anketi (MMDD), Beck Depresyon Envateri (BDE), Barthel İndeksi (Bİ), Kısa Form-36 (KF-36) ve İnme Etki Ölçeği-16 (İEÖ) ile değerlendirilmiştir. SATIS-İnme'nin Türkçe versiyonunun test-tekrar test güvenirliği araştırılması için test 1-2 hafta sonra tekrarlanmıştır. Ölçeğin güvenirliliği, test-tekrar test uygulaması ve iç tutarlılık analizi şeklinde iki yöntemle araştırılmıştır. Yapısal geçerlilik araştırılması için KF-36 ve İEÖ yaşam kalitesi üzerine olan etki ölçümü ile korelasyonuna bakılmıştır. Ayrıca aktivite ve katılımdaki algılanan memnuniyet düzeyini etkileyen faktörlerin korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: İç tutarlılık güvenirliğini değerlendirmek için bakılan Cronbach-alfa katsayısı 0,918 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: SATIS-Stroke questionnaire (SATIS-Stroke) measure perceived satisfaction in the activity and participation in patients after chronic stroke. The aim of this study is to investigate the validity of the Turkish version of SATIS-Storke. Materials and Methods: Translation, back translation and cross cultural adaptation of the SATIS-Storke into Turkish was done according to the suggested guidelines. The study included 74 patients (with a mean age of 0,2 ±11,7 years) with chronic stroke who were admitted to the Department of Physical Medicine and Rehabilitation and Neurology, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine. Demographic variables were recorded. Brunnstrom stage, Mini Mental State Examination (MMDD), Beck Depression İnverntory (BDE), Barthel İndex (Bİ), Shorth Form-36 (SF-36) ve Stroke İmpact Skala-16 (SIS) was used to measure body functions, activity, participation and quality of life. The reliability of SATIS-stroke was assessed by test-retest reliability and internal consistency. Cronbach's alpha coefficient was calculated to determine internal consistency. We evaluated the construct validity by exploring correlations between the SATIS-stroke and SF-36, SIS scales. The factors associated with measure perceived satisfaction in the activity and participation were also analyzed. Results: Cronbach's alpha coefficient for internal consistency was 0.918.