Periodontal hastalık, ateroskleroz ve oksidatif stres markırları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between periodontal disease, atherosclerosis and oxidative stress markers
- Tez No: 424588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ERCIYAS, PROF. İBRAHİM LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kardiovasküler hastalıkların önemli komponentlerinden biri olan ateroskleroz ve yaygın bir global sorun olan periodontal hastalıklar yaşam kalitesini olumsuz etkileyen iki önemli etmendir. Oksidatif stres inflamasyon sürecinde rol oynayan temel faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı her iki hastalık grubunda total oksidan seviye (TAS)/total antioksidan seviye (TOS) seviyelerine bakılarak aterosklerozun periodontal hastalığın seyri üzerinde etkili olup olmadığını, tedavi edilebilir bir hastalık olan periodontal hastalığın ateroskleroz tablosunun şiddetini arttırıp arttırmadığını, iki hastalığın birlikte olması halinde sistemik oksidan/antioksidan durumun bundan nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Çalışma dizaynı her grupta 20 birey olacak şekilde; sistemik sağlıklı periodontal sağlıklı (S), sistemik sağlıklı kronik periodontitisli (KP), aterosklerozlu periodontal sağlıklı (AS), aterosklerozu olan kronik periodontitisli (AKP) grup olmak üzere 4 gruptan oluşturuldu. Gruplara dahil edilen hastaların klinik periodontal parametreleri kaydedilip, hastalardan kan ve tükürük örnekleri alındı. Örneklerdeki TAS/TOS, OSİ düzeyleri biyokimyasal olarak incelendi. Klinik periodontal parametreler değerlendirildiğinde ateroskleroz varlığının klinik periodontal parametreleri etkilemediği görüldü. Biyokimyasal parametreler değerlendirildiğinde, serum örneklerinde sadece ateroskleroz veya sadece kronik periodontitis varlığında oksidatif stres parametrelerinin etkilendiği, her iki hastalığın birlikte bulunmaları halinde oksidan/antioksidan durumunun daha şiddetli olarak etkilendiği görüldü. Serum parametrelerine nazaran daha lokal bir gösterge olan tükürük parametrelerinin ise TOS seviyelerinin sadece periodontal durumdan etkilendiği, OSİ seviyelerinin ise S grubunda tüm gruplardan düşük seviyede olduğu sonucuna ulaşıldı. Çalışmamız ışığında ateroskleroz ve kronik periodontitis arasında klinik parametreler açısından direk bir ilişki olmamasına rağmen, aterosklerozun kronik periodontitisli bireylere ikincil bir enflamasyon yükü olabileceği söylenebilir. Ancak bu alanda randomize kontrollü çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Anahtar sözcükler : Ateroskleroz, Periodontal hastalık, Oksidatif stres, Total oksidan seviye, Total antioksidan seviye
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis, one of the important components of cardiovascular diseases, and periodontal diseases, a common global problem, are two major factors that negatively affect the quality of life. Oxidative stress is among the key factors that play a role in the process of inflammation. The aim of this study is to investigate whether atherosclerosis has any effect on the course of the periodontal disease by looking at the levels of the total oxidant level (TAS) / the total antioxidant level (TOS) in both of the patient groups, whether periodontal disease, which is a treatable disease, increases the severity of the atherosclerosis table, and how systemic oxidant / antioxidant status is affected when the two diseases exist together. The study design was formed of 4 groups with 20 subjects in each group; systemically healthy periodontally healthy (S), systemically healthy with chronic periodontitis (KP), atherosclerosis periodontally healthy (AS), chronic periodontitis with atherosclerosis (AKP). Clinical periodontal parameters of the patients included in the groups were recorded, and blood and saliva samples were taken from the patients. TAS / TOS, OSI levels in the samples were examined biochemically. When the clinical periodontal parameters were evaluated, it was observed that atherosclerosis did not affect the clinical periodontal parameters. When the biochemical parameters were evaluated, it was observed that oxidative stress parameters were affected in the presence of only atherosclerosis in serum samples or only chronic periodontitis, and oxidant/antioxidant status is affected more severely in the coexistence of both diseases. It was concluded that TOS levels of the saliva parameters, which are more local indicators than serum parameters, were affected only by the periodontal status, and that the OSI levels are at a lower level than all the groups in the S group. In the light of our study, it can be pointed out that atherosclerosis is likely to be a secondary inflammatory burden on the individuals with chronic periodontitis although there is no direct relationship between atherosclerosis and chronic periodontitis in terms of clinical parameters. However, randomized controlled multicentre studies are needed in this area. Key words : Atherosclerosis, Periodontal disease, Oxsidative stress, Total oxidant status, Total antioxidant status