Üniversite takımlarında oynayan badminton ve tenisçilerin seçilmiş bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of some selected physical and physiological parameters of badminton tennis players in the college teams
- Tez No: 424587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite takımlarında oynayan badminton ve tenisçilerin seçilmiş bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerini tespit etmek ve badminton ve tenis oyuncuları ile karşılaştırmaktır. Araştırmanın grubu, Fırat Üniversitesi'nde okuyan ve aynı zamanda üniversite badminton ve tenis takımlarında yer alan 20 badminton sporcusu ve 20 tenis sporcusu olmak üzere toplam 40 kişiden oluşmuştur. Badmintoncuların en küçüğü 18 en büyüğü 26 yaşında olup, oluşan yaş ortalaması 21.90'dır. Tenisçilerde ise en küçüğü 19 en büyüğü 26 yaşında yaş ortalaması 23.15 olarak tespit edilmiştir. Badmintoncuların spor yaşları ortalaması 11.80 tenisçilerin spor yaşları 10.50 olarak tespit edilmiştir. Badmintoncuların boy ortalaması 174.65'dir tenisçilerin boy ortalaması 174.30 olarak tespit edilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan badmintoncuların kilo ortalaması 65.77 tenisçilerde bu oran 68.28 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, badmintoncuların sağ ve sol kavrama kuvvetleri ile tenisçilerin sağ ve sol el kavrama kuvvetleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Bacak kuvvetleri bakımından da, tenisçiler lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür (p0.05). Badmintoncuların vücut yağ oranı ile tenisçilerin vücut yağ oranı arasında badmintoncular lehine anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Verilerin analizi için 't' testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; ölçülen değerlere bakıldığında bacak kuvveti ve denge değerleri tenis sporcuları lehine, dikey sıçrama, vücut yağ oranı ise badmintoncular lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine certain physical and physiological parameters of the badminton and tennis players who play at college teams and compare the findings. The research group comprises 20 badminton players and 20 tennis players, in total 40 players, who study at the Firat University and also play in the college teams. The youngest of the badminton players is 18 years old and the oldest one is 26 years old; and the average of age is 21.90. However, the youngest tennis players is 19 years old and the oldest one is 26 years old; and the average of age is 23.15. It was determined that the average sports age of the badminton players was 11.80 while the average sports age of the tennis players was 10.50. In addition, it was ascertained that the average height of the badminton players was 174.65 while the average height of the tennis players was 174.30. The average weight of the badminton players was found as 65.77 and the average weight of the tennis players was determined as 68.28. According to the study results, it was not found a statistically significant difference between the right and left handgrip strengths of the badminton and tennis players (p>0.05). However, it was found out a statistically significant difference in the participants' leg strength in favor of the tennis players (p0.05). It was observed a statistically significant difference between the participants' body fat rate in favor of the badminton players (p0.05). 't' test was used to analyze the data. Consequently, considering the measured values, it was found out a statistically significant difference in the participants' leg strength and balance values in favor of the tennis players while their vertical jump length and body fat rate values were found statistically different in favor of the badminton players.