Gingivektomi sonrası düşük doz lazer uygulamasının yara iyileşmesine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of low level laser therapy after gingivectomy on wound healing
- Tez No: 424589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ERCIYAS, PROF. DR. AYŞE BELGİN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Lazerler diş hekimliğinde 1980'lerden günümüze kadar kullanılmasına rağmen, lazer biostimülasyonu olarak da bilinen düşük doz lazer tedavisinin periodontoloji de kullanımı çok yaygın değildir. Bu split mouth tek kör kontrollü klinik çalışmanın amacı 980 nm dalga boyundaki düşük doz diyot lazerin gingivektomi sonrası yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Maksiller veya mandibular anterior bölgede simetrik olarak en az 6 dişin etkilendiği kronik enflamatuar dişeti büyümesi olan 20 sistemik olarak sağlıklı hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların periodontal muayenesinde sondalama derinliği (SD), gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ) ve klinik ataçman seviyesi (KAS) başlangıçta, ve tedaviden sonra 1. ayda kaydedilmiştir. Periodontal muayeneleri tamamlandıktan 1 hafta sonra hastalara diş yüzey temizliği yapılmıştır. Gingivektomi ve gingivoplasti cerrahisine karar verilen hastalara randevu verildi ve randevu zamanında tüm hastaların cerrahi işlemleri yapılmıştır. Çalışmamız splint-mount olarak değerlendirildiğinden lazer uygulanacak taraf yazı tura atılarak belirlendi ve uygulamanın yapılmayacak alanı lazer ışığından korumak için en az 5 mm kalınlığında silikondan bir aparat yapıldı. Lazer uygulanacak alana 0.,1.,3. ve 7.günlerde total 4 J/cm2 olacak şekilde 980 nm düşük doz lazer uygulanmıştır. Tüm hastalardan 0., 3., 7. ve 15. günlerde cerrahi alan mira-2-tone boyası ile boyandı ve fotoğrafları çekilmiş olup Image J programında değerlendirilmiştir. Klinik, yara iyileşmesi ve VAS bulguların sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluk kontrolünde Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. 2 bağımlı ölçümün karşılaştırılmasında Willcoxen testi, ikiden fazla bağımlı ölçümün karşılaştırılmasında Friedman testi kullanılmıştır. Tedavi sonrasında SD, KAS, Pİ, Gİ, VAS ve yara iyileşmesi verilerinde gruplar arası karşılaştırmalarda istatiksel olarak anlamlı bir farklılık mevcut değil iken VAS'da 3. ve 7. günlerde daha düşük medyan değerleri elde edildi. Bu çalışma sonrasında gingivektomi ve gingivoplasti sonrası 980 nm düşük doz diyot lazer kullanımının klinik parametreler üzerine pozitif etkisi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the use of lasers in dentistry from the 1980s until today, the use of low level laser therapy laser (laser bio-stimülation) is not very common in periodontology. The aim of this study is to evaluate the effect of low power 980 nm diode laser therapy after gingivectomy and in comparison to the non-surgical periodontal treatment on bone healing. Twenty systemically healthy patients with gingival hyperplasia due to chronic inflamation in the maxilla or mandibular anterior region at least in 6 teeth symmetrically were included. Bleeding on probing, gingival index, plaque index, clinical attachment level were recorded at the beginning and 1 month after treatment. The patients were underwent scaling and root planning treatment after one week of periodontal diagnosis. The curvicure of the ginigiva of patients were evaluated for the need of gingivectomy and gingivoplasty and were done for the patients that need this operation. The sides that applied laser therapy were determined by using coin toss and the other sides were protected from irradiation by putting at least 5 mm thickness of silicon made appliance. the laser of power 4 J/cm (980 nm) were applied at 0, 1, 3 and 7 days and the surgical area of all the patients at 0, 3, 7, and 15 days were painted with paint mira-2-tone and the taken photographes by the Image J programs were evaluated. Clinically, Kolmogorov-Smirnov test was used for checking the normal distribution of wound healing and VAS results. Willcoxan test and friedman test were used to compare the dependent two groups or multiple groups subsequently. The results showed that there were no significant differences between groups in SD, KAS, PI, GI, VAS and wound healing but there were a decreased in VAS values at 3 and 7 days. The area that applied DDL showed a decrease in pain. After this study, 980 nm low level therapy upon the clinical parameters could have a positive effects when applied after gingivectomy and gingivoplasty.