Bisfenol A uygulanan Wistar Albino sıçanlarda testis histolojisi e apoptoz üzerine likopen'in etkisi
Effect of lycopene on apoptosis and testicular histology in bisphenol A is applied to Wistar Albino rats
  1. Tez No: 424595
  2. Yazar: TUĞÇE TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bisfenol A (BPA), gıda ve içecek ambalajlama materyallerinde ham madde olarak kullanılan polikarbonat plastikler ve epoksi reçinelerin monomeri olan endokrin yıkıcı bir kimyasaldır. Likopen ise sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunan karoten ailesine ait, çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen oksidatif stres sonucu açığa çıkan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasında etkili bir antioksidan bileşiktir. Yapılan araştırmalarda BPA'nın, birçok organa olumsuz etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışmada BPA'nın erkek genital sistem organlarından testis üzerine olan etkilerinin histolojik olarak ortaya konulması ve olası etkilerinin Likopen ile azaltılması ve/veya ortadan kaldırılmasını amaçlamaktayız. Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Biriminin Deney Hayvanları Laboratuvarı'ndan temin edilen, Wistar Albino suşu toplam (180-200 g) 35 erkek sıçan kullanıldı. Wistar Albino sıçanlar 1. Kontrol Grubu ( 14 gün hiçbir madde uygulanmadı) 2. Sham Grubu, (14 gün boyunca oral gavaj yöntemiyle 0,1ml etanol ile 0,1 ml/100g mısır yağı) 3. Bisfenol A Grubu (14. gün boyunca oral gavaj yöntemiyle 10 mg/kg Bisfenol A) 4. Likopen Grubu (14 gün boyunca oral gavaj yoluyla 4 mg/kg Likopen) 5. Bisfenol A + Likopen Grubu (14 gün boyunca oral gavaj yoluyla 10 mg/kg Bisfenol A ve 4mg/kg Likopen) olarak 5 gruba ayrıldı. Tüm hayvanlar deney sonlanıncaya kadar 12/12 saat karanlık/aydınlık periyodunda, 20–22°C oda sıcaklığında %50-60 nisbi nem bulunan standart hayvan oda ve kafeslerinde, dinlendirilmiş musluk suyu ve standart pellet yem ile beslenmiştir. Çalışmada testis dokusu değerlendirilirken steorolojik yöntemle (IHSS), seminifer tübüllerin çapları ölçüldü. Ölçümler sonucu herbir gruba ait seminifer tübüllerin çaplarının ortalama değerleri bulunarak gruplar arasındaki tübül yapı farklılıkları karşılaştırıldı. Hematoksilen- Eozin ile boyanan kesitler Johnsen's skorlaması ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Bisphenol A (BPA), food and beverage packaging monomer of polycarbonate plastic and epoxy resin is used as raw materials in which materials are endocrine disruptive chemicals. Lycopene belongs to carotene family is found naturally in fruits and vegetables is an effective antioxidant compounds resulting in the elimination of free radicals oxidative stress coming into the open, depending on various factors. According to the studies of BPA it has been demonstrated to have an adverse effect on many organs. In this study of BPA effects on the male testes histologically to reveal the genital organs and the possible effects of lycopene by reducing and / or eliminating we intend that. Materials and Methods: Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Research Unit obtained from the Laboratory of Experimental Animals, Wistar albino strain total (180-200 g) were used 35 male rats. Wistar albino rats; 1. Control group (14 days no substance is not implemented) 2. Sham Group (0,1 ml of ethanol with 0.1 ml / 100g corn oil by oral gavage method for 14 days,) 3 Bisphenol Group (10 mg / kg of bisphenol A by oral gavage method during 14 days) 4. Lycopene Group (4 mg / kg of lycopene by oral gavage for 14 days) 5. Bisphenol A + Lycopene Group (10 mg / kg of bisphenol A and 4 mg / kg of lycopene by oral gavage method during 14 days), they were divided into 5 groups. All animal experiments are finished 12/12 hour dark / light cycle at 20-22 ° C, 50-60% relative humidity at room temperature which standard animal rooms and cages, aged tap water and were fed standard chow. Working with testicular tissue in assessing stereological methods (IHSS), the diameter of the seminiferous tubules were measured. Measurement results for each group of seminiferous tubule structure differences between the mean values, it groups the diameter of the tubules were compared. Hematoxylin-eosin-stained sections were evaluated by Johnsen's scores.