Pediatri yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık personeli ile çocuğu yatan ebeveynlerin aile merkezli bakıma yönelik görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of views pediatric intensive care unit healthcare personel and parents of hospitalized children for family-centered care
  1. Tez No: 424596
  2. Yazar: SİĞNEM ANOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi (PYBÜ) sağlık çalışanları ile çocuğu yatan ebeveynlerin Aile Merkezli Bakıma (AMB) yönelik görüşlerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılan araştırma; PYBÜ' nde çalışan 34 Hemşire, 50 Hekim, PYBÜ' nde çocuğu yatan 137 Anne ve 55 Baba olmak üzere 192 ebeveynin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmacı tarafından ebeveyn ve sağlık ekibi için hazırlanan görüşme formundan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik ve Ortalama Hesaplamaları, Tek Yönlü Varyans Analizi, ileri analiz için Shaffe testi ve Bonferroni düzeltilmiş iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pediatrics Intensive Care Unit (PICU) health care workers and the parents of hospitalized children to compare of views for Family-Centered Care (FCC). Method: The type of research conducted is descriptive and cross-sectional; Was carried out with the participation of 34 nurses, 50 doctors who working at PICU, 192 parents including 137 mothers and 55 fathers of hospitalized children at PICU. For the evaluation of the data obtained from interview form prepared by the researcher for the parents and the health care team, Percentage and Average Calculations, One-Way Analysis of Variance, for further analysis Shaffe Test and Bonferroni-Correction significance test of difference between the two average were used.