Araştırma görevlilerinin (branş) akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgi tutum ve davranışları
Knowledge attitudes and behavior of research assistants about rational drug use
  1. Tez No: 424633
  2. Yazar: BURCU AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÜSTÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde ilaç kullanımı, sağlık hizmetleri açısından olmazsa olmaz bir konumdadır. Akılcı ilaç kullanımı, ilaçların hem bireysel hem de toplumsal düzeyde hastalıkların önlemesindeki rolünden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Akılcı olmayan ilaç kullanımı ise ülkemizdeki sağlık harcamalarında ciddi bir paya sahiptir. Bu çalışma Ankara İl Merkezinde bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim almakta olan aile hekimliği branşı dışındaki araştırma görevlilerinin akılcı ilaç kullanımı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara ilinde bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim almakta olan aile hekimliği branşı dışında görev yapan 180 Araştırma Görevlisi dahil edilmiştir. Hekimlere akılcı ilaç kullanımı ile bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmek üzere 27 soruluk bir anket uygulanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için dağılımlar (Sayı, %) verilmiştir. İki kategorik değişken arasında ilişki olup olmadığına Ki Kare Testi ile bakılmıştır. Ki kare testi için gruplarda yeterli sayılara ulaşılamadığı durumlarda grup birleştirmeleri yapılmış ve test tekrar uygulanmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak; p< 0,05 alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 180 hekimin %56,1'i (n=101) kadın, %43,9'u (n=79) erkektir. Hekimlerin%51,7'si (n=93) 26-30 yaş grubunda yer almaktadır. Çalışmaya katılan hekimlerin %63,3'ü (n=114) dahili branşlarda çalışmakta iken %36,7'si (n=66) ise cerrahi branşlarda çalışmaktadır. İlaç reçete ederken hekimlerin %65,6'sı (n=118) hastalara hastalığın tedaviye cevabının nasıl ve ne şekilde olabileceğini anlatmaktadır. Hekimlerin %41,7'si (n=75) ise hiçbir zaman hastalarını muayene etmeden reçete yazmamaktadır. Hekimlerin ilaçlar konusundaki bilgi düzeylerini ölçen şıklar arasında kendilerini çok yeterli buldukları şıklar ilaç endikasyonları %18,9 (n=31) ve ilaçların günlük dozları (n=30) %18, 3 iken, hiç yeterli bulmadıkları şık ise ilaçların fiyatları %10,4 (n=17) şeklindedir. Hekimlerin en sık yazdığı 3 ilaç grubu; %35,3 ile antibiyotik, %18,7'ile analjezik ve %12,8 ile PPI'dır. Hekimler %83,1'i (n=147) ilacın etkinliğini en önemli kriter olarak düşünmekte iken %20,2'si (n=35) ilacın fiyatını en önemli kriter olarak düşünmektedir. Hekimlerin %2,2'si (n=4) akılcı ilaç kullanımında çok yeterli olduğunu düşünmekte iken %35,8'i (n=64) yeterli olduğunu düşünmekte, %54,2'si (n=97) orta yeterlilikte olduğunu düşünmekte ve %7,8'i (n=14) ise akılcı ilaç kullanımında yetersiz olduğunu düşünmektedir. Sonuç: Akılcı olmayan ilaç kullanımı, ülkemizde olduğu gibi dünyadaki diğer ülkelerde de görülen evrensel bir sorundur. Akılcı ilaç kullanımı konusunda dünyada ve ülkemizde belli bir yol alınsa da ilaçların kullanım sorunları devam etmektedir. Akılcı ilaç kullanımı bilincinin aşılanması için örgün ve yaygın eğitim olanakları kullanılmaya ve geliştirilmeye devam edilmelidir. Eğitim yanında, kazanılan tutum ve davranışların korunması ve desteklenmesi için gerekli idari düzenlemeler yapılmalıdır. Bu yüzden hekimlerin objektif bilgiye ulaşabilmesi için ülkemizde mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim gözden geçirilmelidir. Hekimlerin akılcı ilaç kullanımın çoğu bileşenleri konusunda, bilgi düzeylerini yetersiz görmeleri, ülkemizde mezuniyet öncesi ve sonrasında bu konuda ciddi sorunların olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: Nowadays, medication has an indespensible position for health care. Rational medication has a seperate importance due to its both individually and social preventative role of diseases. Non rational medication has a significant share in health expenses of our country. The aim of this study is to determine the non family medicine residents' knowledge, attitude and behaviours about rational medication in Ankara city center. Material and Methods: One hundred and eight non family medicine residents in training and research hospitals of Ankara were included in this study. A query about rational medication that composed of 27 questions was given to clinicians. The data obtained from our study were analyzed by IBM SPSS Statistics 23. During assessment of data; disturbutions (Number, %) were given for categorical variables. For evaluting the relationship between two categories chi square test was used. In case of inadequate numbers of groups for chi square test, groups were combined then the chi square test was applied again. The statistical significance value was accepted as p< 0,05. Results: 56.1%(n=101) of clinicians were male while 43.9%(n=79) of them were female. 51.7%(n=93) of clinicians were betweens 26-30 years old. 63.3%(n=114) were training in internal medicines while 36.7%(n=66) of them in surgical branches. 65.6%(n=118) of the clinicians explained to patients the possible results of the medication at prescription. 41.7% (n=75) of the clinicians never prescribed drugs without physical examination.The most chosen options those the clinicians found themselves to be very satisfactory were drug endications and daily dosages with rates of 18.8%(n=31) and 18%(n=30), respectively. The most chosen option that the clinicans found themselves to be not satisfactory was drug prices with a rate of 10.4%(n=17). The most common drugs were antibiotics, analgesics and PPIs with rates of 35,3%, 18,7%, 12,8%respectively. 83.1%(n=147) of the clinicians thought the efficacy of the drug to be the most important criteria while 20.2%(n=35) of them thought the price of the drug as the most important factor. 2.2%(n=4) of the clinicians found themselves to be very satisfactory, 35.8%(n=64) satisfactory, 54.2 %(n=97) moderately satisfactory and 7.8 %(n=14) of them not satisfactory in rational medication. Conclusion: Non rational medication is a universal problem across the world as well as in our country. Even there are improvements for rational medication both in our country and the world, there are stil problems. For reaching the rational medication conciousness, both formal and general education facilities should be used and improved. Besides the education, for the prevention and supporting of the gained attitudes and behaviours, administrative arrangements should be made. That's why, undergraduate and postgraduate educations should be revised for our clinicians to obtain objective knowledge in our country. For most of the components of rational medication, the clinicians found themselves to be not satisfactory. This reveals that there are serious problems in this issue before and after graduation.