Periodontal hastalığı olan bireylerde ağız kokusu varlığı, derecesi ve farkındalığının değerlendirilmesi ve periodontal parametreler ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between existence, degree, self-perception of halitosis and periodontal parameters in periodontally compromised patients
- Tez No: 424639
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİRALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ağız kokusu ya da halitozis, hoşa gitmeyen kötü kokulu nefes olarak tanımlanır ve yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Ağız kokusunun nedeni büyük oranda oral kavite kaynaklıdır. Günümüzde halitozis, sosyal ilişkilerde önemli bir etkendir. Ağız kokusu olan hastaların, asosyalleşme eğiliminde olduğu, bu durumdan utandığı görülebilmektedir. Bu hastalarda, oral sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ciddi şekilde düşebilmektedir. Halitozis, karmaşık bir etyolojiye sahiptir. Halitozis oluşumunda esas etkenin, ağızdaki organik bileşiklerin bakteriler tarafından yıkılması sonucu açığa çıkan volatil sülfür bileşikleri (VSB) olduğu görülmüştür.Bu tezin amacı; hastaların mevcut ağız sağlığı durumlarının ve oral hijyen alışkanlıklarının, ağız kokusunun varlığı/yokluğu ile ilişkisini tespit etmek ve hastaların bu konudaki farkındalıklarını belirlemektir. Çalışmamıza yaşları 18 ile 65 arasında değişen (ort. 36,89±11,29), 106 hasta (62 kadın, 44 erkek) dahil edilmiştir. Elde edilen anket ve klinik verilerinin organoleptik ölçümler, Breath-checker® ölçümleri ve hastanın kendi beyanı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerin sonucunda, Organoleptik skorlar(OS), Breath-checker®(Tanita Corp., Tokyo, JP) skorları(BC) ve ağız kokusu şikayeti(AKŞ) varlığı arasında pozitif yönlü bir korelasyon görülmüştür. Çalışmamızın limitleri dahilinde; yaşın, eğitim durumunun, fırçalama sıklığının, diş ipi kullanımının, periodontal sağlığın, periodontal indekslerin, dili kaplayan eklenti (DKE) miktarı ve dil temizliğinin OS ve BC değerleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ağız kokusu şikayeti ile eğitim durumu, diş taşı temizletme sıklığı, diş ipi kullanımı, Gingival İndeks, sondlamada kanama yüzdesi, cep derinliği, DKE miktarı ve dil temizliğinin ilişkili olduğu tespit edilmiştir. İleride daha geniş popülasyonlarda, bu faktörlerin ayrıntılı incelendiği çalışmalar yapılması daha detaylı sonuçların elde edilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Oral malodor or halitosis is a general term denoting unplesant breath arising from mouth. It is a condition commonly encountered worldwide. Oral malodor mostly originates from oral cavity. For the majority of patients suffering from bad breath, it causes embarrassment and affects their social communication. Also this patients have poorer health-related quality of life. Halitosis has a complex etiology. The principal underlying reason for occurrence of this condition is volatil sulphur compounds which are produced by some bacterias. The objective of this study is to assess the relation between halitosis and oral health/oral hygiene practices of patients and also to asses the self-perception of their own halitosis. 106 patients (62 women, 44 men), aged 18 to 65 (mean age 36,89±11,289) were recruited for this study. The relationship between questionnaire/clinical data and Organoleptic scores(OS), Breath-checker®(Tanita Corp., Tokyo, JP) scores(BC), the complaintment of halitosis were assessed statistically. There is a positive correlation between OS, BC and the complaintment of halitosis. Within the limitations of this study, statistically significant correlation was detected between OS, BC and age, education level, the frequency of tooth brushing, flossing, peridontal health, periodontal indices, the amount of tongue coating, tongue cleaning. Also statistically significant correlation was detected between self-perception of oral malodor and education level, frequency of dental visits, flossing, gingival index scores, bleeding on probing, pocket depth, the amount of tongue coating, tongue cleaning. In the future, more research which we focused on more detailed factors in larger populations may help to have more significant results.