Farklı materyallerden imal edilerek üst yapısı tamamlanan dar çaplı dental implantların kırılma dayanımlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of fracture resistance of narrow diameter dental implants fabricated from different materials with single crown restoration
- Tez No: 716252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖRLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mevcut kemik seviyesinin ve/veya bukko-lingual kemik kalınlığının yetersiz olması, anatomik alanda damar, sinir gibi biyolojik yapıların varlığı ve maksiller sinüsün geniş olması, normal ve geniş çaplı implant uygulamalarında engel oluşturabilmektedir. Bu nedenle implant operasyonundan önce veya operasyon anında ekstra cerrahi işlemlerin uygulanması gerekmektedir. Ancak cerrahi işlemler yüksek maliyetli ve prognozu kesin değildir. Klinik pratikte greft uygulamasından, ortodontik tedaviden kaçınmak, daha az komplike ve daha az invaziv tedavi seçeneği sağlamak amacıyla alternatif tedavi seçeneği olarak dar çaplı implantlar kullanılmaktadır. Dar çaplı implantların en önemli dezavantajı oklüzal kuvvetler karşısında geniş çaplı implantlar kadar mukavemetli olmamasıdır. Yeni implant materyallerinin denenmesi ile daha mukavemetli implantların geliştirilmesi ve dar çaplı implantların posterior bölgede kullanılması konusundaki araştırmalar güncelliğini korumaktadır. Bu çalışmada, implant çapı ve titanyum materyali değiştirilerek dar çaplı implantların ve implantlara bağlı dayanak sisteminin fiziksel özellikleri ve mekanik komplikasyonlarını kırılma dayanım testi ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda, açılı yerleştirilen 2.7 mm, 2.9 mm, 3 mm çaplara sahip implant ve ti-base abutment sisteminde kırılma dayanımına olan etkisi karşılaştırmalı olarak test edildi. Gr 23 ELI (Moment) ve TiZr alaşımlı (%13-17 zirkonyum, %83-87 titanyum) (Institut Straumann AG) toplam 24 adet implant, Gr 23 ELI, TAN Ti alaşımlı abutment ve vidaları 3 farklı gruba (n=8) ayrıldı ve 30º derece açıyla ara parçaya yerleştirildi. Tüm örneklere, 1 mm/dk hızla kırılma gerçekleşene kadar kuvvet uygulandı. Kırılma değerleri Newton (N) cinsinden kaydedildi. Elde edilen veriler one-way ANOVA ve Tukey testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Insufficient existing bone level and/or bucco-lingual bone thickness, the presence of biological structures such as blood and nerves in the anatomical area, and the enlargement of the sinus cavity following tooth extraction in the posterior region can cause obstacles in normal and largescale implant applications. In order to solve this problem, implants with narrow diameter have started to be produced. The major disadvantage of narrow diameter implants is that they are not as strong as large diameter implants against occlusal forces. Due to the high mechanical complications in these implant systems, it is generally recommended to be used in the anterior and premolar regions. The physical properties and physical interaction of the materials used in implant and abutment structures have not been adequately elucidated. Researches on the development of stronger implants and the use of narrow diameter implants in the posterior region are still up-to-date with the testing of new implant materials. In our study, it is aimed to compare the effect of different diameters and material contents on the fracture strength of the implant and ti-base abutment system in narrow diameter implants placed at an angle. For this purpose, 2.7, 3 mm diameter Gr 23 ELI titanium (Moment) implants and 2.9 mm diameter and 14 mm length TiZr (%13-17 zirconium, %83-87 titanium) (Institut Straumann AG) implants will be used. The abutments are ti-base and the crown structure is planned as Co-Cr metal crown. A total of 3 study groups and 8 samples for each study group will be created, and a total of 24 implants, ti-base abutments and crowns will be used. The ISO 14801 standard was used and the implants were placed in the device at an angle of 30 degrees. The LR 10K Plus Universal tester applied force at a rate of 1 mm/min until fracture occurred. This procedure was applied to 24 implants one by one. Fracture values and fracture sites were recorded. Obtained data were statistically evaluated with One-way ANOVA and Tukey test. As a result, no statistically significant difference was found between the fracture strength of the implant system made of TiZr alloy with a diameter of 2.9 mm and the fracture strength of the implant system made of Ti Gr 23 alloy with a diameter of 3.0 mm (p>0.05).