Süperovulasyon uygulamasının DNA metiltransferaz genlerinin ekspresyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of superovulation on the DNA methyltransferase genes expression in mouse oocytes and early embryos
  1. Tez No: 424654
  2. Yazar: FATMA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Memeli oosit ve erken dönem embriyo gelişiminde, epigenetik mekanizmalardan birisi olan DNA metilasyonu kritik bir öneme sahiptir. DNA metilasyonu, genomdaki CpG ya da CpG olmayan adacıklardaki sitozin nükleotidlerinin 5. karbon atomuna metil grubu takılmasıyla gerçekleştirilir. De novo(yeni baştan) ve sürdürme metilasyon mekanizmalarında, DNA metiltransferaz (DNMT) enzimleri rol oynar. Yapılan çalışmalarda, oosit ve erken dönem embriyo gelişiminde DNMT enzimlerinden olan DNMT1, DNMT3A ve DNMT3B'nin önemli görevleri olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, IVF uygulamaları ve deneysel araştırmalarda sıklıkla kullanılan süperovulasyonun DNMT1, DNMT3A ve DNMT3B proteinlerinin ekspresyonal düzeyleri ve hücre içi yerleşimleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Balb/C ırkı 6 haftalık dişi farelerden kontrol, normal doz [5 IU gebe kısrak serum gonadotrophini (PMSG)ve 5 IU insan korionik gonadotrophini (hCG)] ve yüksek doz (7.5 IU PMSG ve 7.5 IU hCG) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Belirlenen zaman çizelgesinde toplanan oosit [germinal vezikül (GV) ve metafaz II (MII)] ve erken dönem embriyolarda (1-hücreli ve 2-hücreli) DNMT1, DNMT3A ve DNMT3B'nin ekspresyonal düzeyleri ve hücre içi yerleşimleri immünofloresan tekniği ile belirlendi. Elde edilen boyanmalar, ImageJ yazılımı ile analiz edilerek göreli ekspresyonlar belirlenip; One Way Anova istatistiksel testi ile analiz edildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre; DNMT1 ekspresyonu, analiz edilen oosit ve erken dönem embriyolarda nükleer bölgede zayıf, sitoplazmada daha yoğun gözlenirken membrana yakın bölgelerde ise yoğun şiddette olduğu her üç grupta da belirlenmiştir. DNMT3A ve DNMT3B ekspresyonu, nükleer bölgede yoğun iken, sitoplazmik bölgede ise normal şiddette yerleşim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
DNA methylation is one of the epigenetic mechanisms which plays critical role at mammalian oocyte and preimplantation embryo development. DNA methylation materializes by adding a methyl group to the fifth carbon atom of the cytosine residues within cytosine-phosphate-guanine (CpG) and non-CpG dinucleotide sites. DNA methyltransferase (DNMT) enzymes play roles at de novo and maintenance methylation processes. In studies, DNMT1, DNMT3A and DNMT3B which are DNMT enzymes were identified to have important assignments in oocyte and preimplantation embryo development. In this study propose that superovulation which is used frequently in IVF applications and experimental researches that identification expression of protein levels and in subcellular localization of DNMT1, DNMT3A and DNMT3B. In this study, three groups were formed which included control, normal dose [5 IU pregnant mare's serum gonadotropin (PMSG) and 5 IU human chorionic gonadotropin (hCG)] and high dose (7.5 IU PMSG and 7.5 IU hCG) from 4-5 weeks female mice (BALB/C). Protein expression level and cellular localization of DNMT1, DNMT3A and DNMT3B were defined by immunofluorescence technique at oocyte [germinal vesicle (GV), metaphase II (MII)] and preimplantation embryos (1-cell and 2-cell) which were picked up in predetermined set of time chart. The images obtained were analyzed by ImageJ software and One Way Anova statistical test so that relative expressions were identified. According to the results of our study, DNMT1 we identified weak expression pattern in nuclear region, more intensive in cytoplasmic region and the most intensive expression pattern in near the membrane regions at analyzed oocytes and preimplantation embryos for three groups. DNMT3A and DNMT3B expressions have shown intensive localizations in nuclear regions and normal expression in cytoplasmic regions.