Ratlarda deneysel renal iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine likopen'in etkilerinin araştırılması
evaluation of lycopen on experimantal renal ischemia/reperfusion injury on rats
  1. Tez No: 365926
  2. Yazar: CEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Böbrek transplantasyonu, böbrek ameliyatları, şok ve sepsis gibi çeşitli klinik durumlarda böbrek iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarı meydana gelmektedir. Çalışmamızda, antienflamatuar ve antioksidan özelliği olan likopen'in böbrek I/R hasarına karşı iyileştirici etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmada ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen 24 adet Wistar-Albino rat 4 gruba ayrıldı. Tüm ratlara anestezi altında median laparotomi yapıldı. Kontrol grubu (Grup K) herhangi bir işlem yapılmazken Likopen grubunda (Grup L) 100 mg/kg likopen gavaj şeklinde verildi. İskemi grubunda (Grup I) her iki böbreğin arterleri 45 dakikalık süre için klemplenirken Tedavi grubunda (Grup T) renal arterler klemplenmeden 30 dakika önce 100 mg/kg likopen gavaj şeklinde verildi ve iskemi gerçekleştirildi. Tüm ratlardan reperfüzyonun 6. saatinde kan örneği ve böbrek dokusu alındı. Örneklerde serum BUN, kreatinin, MDA, GSH değerleri, böbrek dokusunda MDA ve GSH düzeyleri ve böbrek histopatolojileri incelendi. Tedavi grubunda serum MDA düzeyi, histopatolojik olarak tübüler vakuolizasyon, fırçamsı kenar kaybı ve tübüler dilatasyon iskemiye göre istatistiksel olarak anlamlı düşük saptanırken (p0,05). Çalışmanın sonucu, böbrek I/R hasarı öncesi verilen likopen'in biyokimyasal ve histopatolojik parametreler üzerinden renal hasarı engellediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renal ischemia/reperfusion (I/R) injury occurs in various clinical conditions including kidney transplantation, kidney operations, shock and sepsis. In this study, we aim to investigate the effects of Lycopen, an anti-inflomatory and anti-oxidant agent, on renal I/R injury. In this study, 24 Wistar – Albino rats, weight between 200-250 gr, were divided into 4 groups. Median laparotomy was performed to all rats under anestesia. Group K was uninjured and untreated. In Group L (Lycopene group) recived 100 mg/kg Lycopen via oral route. In Group I (Ischemia group), both renal arteries were clemped for 45 minuties while in group T (Treatment group) 30 minutes before clemping renal arteries 100 mg/kg Lycopene was administered by gavage. At the sixth hour of reperfusion, blood samples and tissue specimens were obtained from all rats. BUN, creatinin, MDA, GSH levels were utilized in blood samples and renal histopathology were evaluated. In treatment group, blood MDA leves, tubular vacuolisation, loss of brush border and tubular dilatation were statistically lower when compared with ischemia group (p0,05). In conclusion, the results of this study demonstrates that, administration of Lycopene before renal I/R injury can prevent renal injury in terms of biochemical and histopathological parameters.