Deneysel böbrek iskemi-reperfüzyon hasarında everolimus'un oksidan-antioksidan sistem ve renal histoloji üzerine etkileri
Effects of everolimus on oxidant-antioxidant system and on renal histology in experimental renal-ischemia reperfusion injury
- Tez No: 193288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVER DERİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Patoloji, Nephrology, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
DENEYSEL BÖBREK İSKEMİ-REPERFÜZYON HASARINDA EVEROLİMUS'UNOKSİDAN-ANTİOKSİDAN SİSTEM VE RENAL HİSTOLOJİ ÜZERİNE ETKİLERİÖZETAkut böbrek yetmezliği klinikte sık olarak karşımıza çıkmakta, çoğu zaman I/R hasarıetyolojide rol oynamaktadır. Bu kadar sık görülen I/R hasarının patogenezinin aydınlatılmasıve koruyucu bir tedavinin bulunması önemli olup, bu konuda pekçok çalışma yapılmaktadırÇalışmamızda everolimusun profilaktik olarak kullanımının renal I/R hasarından koruyucuetkisinin olup olmadığının göstrilmesi amaçlanmıştırBu çalışmada toplam 46 adet erişkin 200-250 gram ağırlığında Wistar albino erkek sıçanüç gruba ayrıldı.Grup I, kontrol grubu olup bu gruptaki deneklere herhangi bir tedaviverilmedi. Bu deneklere laparotomi uygulanarak kan ve böbrek dokusu örnekleri alındı.GrupII, İskemi-Reperfüzyon Grubu olup bu gruptaki deneklere herhangi bir tedavi verilmedi.Laporotomi sonrası bilateral renal arterlere klemp konarak 45 dakika boyunca iskemiuygulandı, 2 saatlik ve 24 saatlik reperfüzyon sonrasında laporotomi yapılarak kan ve böbrekdokusu örnekleri alındı. Grup III tedavi grubu olup bu gruptaki deneklere 7 gün boyunca 1.5mg/kg/gün peroral everolimus tedavisi verildi. Tedavi bitiminde laparotomi yapılarak bilateralrenal arterlere klemp konuldu ve 45 dakika boyunca renal iskemi uygulandı, 2 saatlik ve 24saatlik reperfüzyon sonrasında laporotomi yapılarak kan ve böbrek dokusu örnekleri alındı.Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi için doku MDA, MPO düzeyleri, SOD aktivitesi,serum BUN, Kreatinin, IL-6 ve TNF-α düzeylerine bakıldı. Bulguların istatiksel analizinde,everolimusun renal iskemik hasarda oksidatif stres, sitokinler ve inflamatuar göstergelerdeiyileşme sağlasa da tübül hücrelerine karşı olası toksik etkisinden dolayı I/R'de renalfonksiyonların korunması ve histopatolojik iyileşme sağlanmasında yeterli olmadığı görüldü
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF EVEROLIMUS ON OXİDANT-ANTIOXIDANT SYSTEM AND ONRENAL HISTOLOGY IN EXPERIMENTAL RENAL-ISCHEMIA REPERFUSIONINJURYAcute Renal Failure is frequently seen in clinical settings and the major cause of acute renalfailure is ischemia-reperfusion injury. Therefore, it is important to explain the pathogenesis ofischemia-reperfusion injury and to find a prophylactic treatment of the prevention.In this study 46 adult Wistar albino male rats were seperated into three groups. Group I wasthe control group and no treatment was given to the rats in this group. Blood samples weretaken and kidneys were harvested after laparotomy. Group II was ischemia-reperfusion groupand no treatment was given to the rats in this group. Group III was the treatment group andrats were given everolimus by gastric gavage for 7 days in a dose of 1.5 mg/kg/day in thisgroup. Group II and group III rats underwent 45 minutes of bilateral renal ischemia and ineach group following 2 and 24 hours of reperfusion blood samples were taken and kidneyswere harvested.Blood samples were taken for analysis of serum BUN, creatinin, IL-6 and TNF-α levels andkidneys were harvested for tissue MDA and MPO levels, SOD activity, and histopathologicalexamination. The results indicate that, although everolimus improves oxidative stres,cytokines and inflammatory markers in ischemic renal injury, it does not seem to be adequatein the prevention of renal functions and improvement of renal histology, because of itsprobable toxicity to the tubular cells.