Normal işiten yetişkin bireylerde genişband chirp uyaran ve tone burst 500 Hz kullanılarak oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin karşılaştırılması
Comparison of broad-band chirp and 500 Hz tone-burst stimuli of ocular vestibular evoked myogenic potentials in adults subjects with normal hearing
  1. Tez No: 424706
  2. Yazar: ORHAN ILIPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ŞERİFE UĞUR, DOÇ. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç : Çalışmamızda normal işiten yetişkin bireylerde geniş bant chirp uyaran ve tone burst 500 hz kullanılarak elde edilen oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma, Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 09.04.2015 tarihli ve 05 sayılı kararı ile etik kurul açısından uygun bulundu. (SAYI: 99950669/95). Çalışma 20-60 yaş arası 40 katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların her iki kulağı da değerlendirilerek toplam 80 kulak verisi toplandı. Çalışmamıza kulak zarı ve orta kulak muayene bulguları normal, vestibüler rahatsızlığı olmayan, hava yolu saf ses ortalaması (500-4000 Hz) 15 dB'den az olan, akustik İmmitansmetri sonuçlarında Tip A timpanogram elde edilen ve akustik refleks eşikleri normal olan bireyler dahil edildi. Çalışmaya 19'u (%47.5) kadın, 21'i (%52.5) erkek olmak üzere 40 sağlıklı birey katıldı. Çalışmaya katılan bireylerin tamamı yapılan işlemler hakkında bilgilendirildikten sonra gönüllü onam formu imzalatılarak izin alındı. Oküler Vemp kayıtları Neurosoft Marka Neuro-Audio Model 2 kanallı cihaz ile kontralateral kayıt alındı. Elektrot yerleşim yerleri Aktif elektrotlar (+) göz alt kapağının yaklaşık bir cm hemen altına yerleştirilmiş, referans elektrotlar (-) aktif elektrotların bir iki cm altına, toprak elektrodu ise alnın ortasına yapıştırıldı. Katılımcılar test kayıt sırasında oturur pozisyonda 1 metre uzaklıkta göz nötral bakış çizgisi ile horizantal eksende 30-40 derecelik açı oluşturan, önceden belirlenmiş bir objeye bakması istendi. Burada hedef; inferior oblik kasının aktif olarak kasılmasıdır. Bu kasının kasılmasıyla birlikte kontralateral cevapları elde edildi. Tüm katılımcıların uyaran verilmesini takiben oluşan ilk dalga formunun tepe noktaları N1 ve P1 olarak belirlendi. Dalgaların latans ve amplitüd değerleri ölçüldü. Uyaranlar insert ER-3A (10 ohm) kulaklık ile 100 dBnHL şiddetinde verildi. Test sırasında bütün bireylere önce Tone Burst 500 Hz. sonrasında ise Chirp uyaran verilerek verilerek teste devam edildi. Bulgular : Oküler VEMP sonuçları N1(ms), P1(ms) ve P1-N1(µV) interamplitüd değerlerinin ortalamaları geniş band chirp uyaranda 6,11±0,91, 10,41±0,98 ve 7,06±5,67 dir. Tone Burst 500 Hz' de ise 9,54±1,34, 13,84±1,97, 4,59±3,96 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was compare ocular vestibular evoked myogenic potentials in adult subjects with normal hearing by using broad-band chirp and tone-burst stimuli at 500 Hz. Material and method: The study was conducted at Audiology and Speech Disorder Unit of ENT department of Turgut Özal University, Medicine School. The study was approved by Ethics Committee on Clinical Trials of Turgut Özal University, Medicine School (approval date: 09.04.2015; approval #: 99950669/95). The study included 40 participants aged 20-60 years. Both ears were assessed in all subjects; there were 80 ears. The study included subjects with normal examination findings of ear, no vestibular abnormality, mean air-conduction pure tone