Normal işiten ve işitme kaybına sahip yetişkin bireylerin Beck Depresyon Envanterine göre değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of adults with normal hearing and hearing loss according to Beck Depression Inventory
- Tez No: 727680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İşitme kaybı her yaş grubunda görülebilen bir problemdir. Bebeklik döneminde ortaya çıkabileceği gibi ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Yani konjenital ve/veya genetik olabileceği gibi herhangi bir hastalığa, mesleğe ve gürültü maruziyetine bağlı olarak ve/veya yaşa bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Yaşanan işitme kaybı; yaşa bağlı olarak farklı problemleri ortaya çıkartmaktadır. Özellikle erken çocukluk döneminde başlayan işitme kaybı öyküsüne dil ve konuşma problemlerinin yanı sıra sosyal ve psikolojik problemler de eklenebilmektedir. Yaş ilerledikçe iletişimi büyük ölçüde etkileyen işitme kaybı; bireylerin anlaşılmaktan korkmasına, içine kapanmasına, gürültülü ortamlara girmekten çekinmesine ve tamamen kendini diğer insanlardan soyutlamasına sebep olabilmektedir. Yaşa bağlı olarak; işitme kaybı yaşayan bireyler; bir topluluk içeren ortamlara girmekten çekinmekte, eğitim veya iş hayatlarında başarısız olabilmekte, başarısız olmaktan korkmaktadırlar. Bunlarla birlikte hayat ile ilgili birçok kaygıları (anksiyeteleri) oluşmaktadır. Bu kaygıların miktarı işitme kaybının ortaya çıktığı zamana bağlıdır. Yaşa bağlı olarak da kaygı düzeyleri değişiklik göstermektedir. Çalışmanın amacı; normal işiten ve işitme kaybına sahip yetişkin bireylerin depresyon durumu açısından işitme kaybının; varlığına, derecesine ve tarafına, yaşa, cinsiyete, medeni durum ve eğitim durumuna bağlı olarak gösterdiği benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmaktır. Çalışmaya normal işiten 40 yetişkin birey ve en az orta derecede işitme kaybına sahip 40 yetişkin birey olmak üzere toplam 80 kişi dahil edilmiştir. Öncesinde işitme testi (saf ses odyometri) yapılan bu bireylere daha sonrasında Beck Depresyon Envanteri uygulanarak depresyon düzeyleri araştırmacı tarafından belirlenmiştir. SPSS 25.0 programında yapılan sınamalarda işitme kaybı olan bireyler; cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumu yönünden değerlendirildiğinde depresyon ile aralarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Fakat işitme kaybına sahip bireylerde işitme kaybı tarafı, işitme kaybı seviyesi, yaş yönünden depresyon ile aralarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Çalışmamızda işitme kaybı derecesinin artması, ek olarak yaşın ilerlemesi ve bilateral işitme kaybının depresyon üzerine daha fazla etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is a problem that can be seen in all age groups. It can occur in infancy as well as in advanced ages. So it can be congenital and/or genetic depending on any illness, occupation and noise exposure and/or depending on age. In addition to language and speech problems, social and psychological problems can also be added to the story of hearing loss, especially in early childhood. Hearing loss that greatly affects communication with age; It can cause individuals to be afraid of being understood, withdraw, hesitate to enter noisy environments and completely isolate themselves from other people. Depending on age; Individuals with hearing loss are reluctant to enter environments that they enter for the first time and/or involve a community, and may fail or fear failure in their education and/or business life. Along with these, many anxieties (anxieties) about life occur. The amount of these concerns depends on when the hearing loss occurs. Purpose of the study; Hearing loss in terms of depression status of adults with normal hearing and hearing loss; The aim is to compare the similarities and differences depending on the existence, degree and side, age, gender, marital status and educational status. A total of 80 people, 40 adults with normal hearing and 40 adults with at least moderate hearing loss, were included in the study. Depression levels were determined by applying the Beck Depression Inventory to these individuals, who had a hearing test (pure tone audiometry) beforehand. Individuals with hearing loss in the tests conducted in the SPSS 25.0 program; When evaluated in terms of gender, marital status and educational status, no significant difference was found between depression and depression. However, in individuals with hearing loss, a significant difference was found between depression in terms of hearing loss side, level of hearing loss, and age. In our study, it is seen that the increase in the degree of hearing loss, in addition, age and bilateral hearing loss have a greater effect on depression.