17-28 yaş arası üniversite öğrencilerinde kor kaslarının izometrik endurans sürelerinin belirlenmesi ve fiziksel aktivite düzeyi ile karşılaştırılması
Determination of isometric endurance period of the core muscles in university students between the age of 17-28 and comparison with physical activity level
  1. Tez No: 424756
  2. Yazar: VEYSEL AKDUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şifa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kor kasları sportif aktiviteler kadar oturma, kalkma, yürüme gibi günlük yaşam aktivitelerinde de kullanılan ve bu nedenle postür bozukluklarında, bel ağrılarında ve sportif aktivitelerde kuvvetlendirilmesi gereken önemli bir kas grubudur. Çalışmamızın amacı; 17-28 Yaş arası üniversite öğrencilerinde kor kaslarının izometrik endurans sürelerini belirlemek ve fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisini saptamaktır. Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda dil eğitimi alan 310 öğrenci katıldı. Öğrencilerin Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel aktivite anketiyle (İPAQ) değerlendirildi. Bu anketlerin yanı sıra tarafımızca hazırlanmış demografik bilgileri tespit etme amaçlı anket uygulandı ve plank ve yan plank test süreleri tespit edildi. Çalışmamızda erkek ve kadın katılımcılarının sayısı benzerdi (%49,7 erkek, %50,3 kadın). Katılımcıların plank test süresi ortalaması 77,0 ± 43,8 iken yan plank ortalaması 43,9 ± 28,0 olduğu saptandı. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'ne (İPAQ) göre katılımcıların %14,8'i (n=46), inaktif, %48,1'i (n=149) minimal aktivite, %37,1'i (n=115) çok aktif olduğu belirtildi. Kız ve erkek öğrenciler arasında VKİ ve İPAQ verilerine göre şiddetli fiziksel aktivite, orta şiddetli fiziksel aktivite ve yürüme de anlamlı fark saptandı (p0,05). Plank ve yan plank test süreleri ile boy değişkeni arasında anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızda kor enduransı ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır ama fiziksel aktivite düzeyinin enduranstan ziyade kor gücü ile ilişkisini saptamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
The core muscles is a major muscle group used in the daily activities such as sitting, getting up, walking as well as the sport activities and therefore needed to be strengthened in posture disorders, backaches and sport activities. The objective of our study is to determine the isometric endurance period of the core muscles in University students between the age of 17-28 and to determine the relationship with physical activity level. 310 students studying language in Dokuz Eylul University School of Foreign Languages participated in our study we carried out between April and June 2015. Physical activity levels of the students was evaluated with the International Physical activity questionnaire (IPAQ). The survey aimed to determine the demographic information prepared by us was carried out as well as these surveys and the plank and side plank periods were determined. In our study, the number of male and female participants was similar (49,7% male, 50,3% female). The average plank test period of the participants was found to be 77,0± 43,8, and the average side plank test period was found to be 43,9 ± 28,0. It was stated that the 14,8% (n=46) of the participants was inactive, 48,1%(n=149) was minimal activity, 37,1% (n=115) was very active according to the International Physical Activity Survey (IPAQ). According to VKI and IPAQ data; vigorous physical activity, moderate physical activity and walking variables have significant differences between male and female students (p0,05). It was found that there was significant relation between plank-side plank test period and length variable. Any statistically significant relationship was not established between the core endurance and physical activity but we believe that more work needs to be done to determine the relationship between the physical activity level and core strength rather than the endurance.