Bipolar bozukluğu olan hastaların mizaç ve bağlanma özellikleri ile oksitosin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between attachment styles with temperament and oxytocin levels in bipolar cases
- Tez No: 424800
- Danışmanlar: PROF. DR. DURU GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı birincil olarak bipolar bozukluğu olan erkek olgularda bağlanma biçimlerini araştırmaktır. İkinci ve üçüncü olarak bağlanma biçimi ile mizaç arasında ve bağlanma biçimi ile serum oksitosin arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Başka bir deyişle güvenli ve güvensiz bağlanma biçimi arasında mizaç ve serum oksitosin düzeyi yönünden benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışmaya 30 bipolar bozukluk tanılı erkek hasta ve 30 erkek kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastalar ile cinsiyet yönünden benzer 30 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya alınmıştır. Psikiyatri polikliniğinde izlenen hastalarda 18 yaşın üzerinde olmak, metabolik veya endokrin hastalığın olmaması ve remisyon döneminde (ötimi) olmak şartları aranmıştır. Tanı görüşmesi SCID I ile yapılmıştır. Mizaç değerlendirilmesi TEMPS-A mizaç ölçeği ile bağlanma değerlendirilmesi EBBÖ ölçeği kullanılarak yapılmış, serum oksitosin düzeyi ELIZA yöntemi ile bakılmıştır. Bulgular ve sonuçlar: BPB olgularda güvensiz bağlanmanın sağlıklı bireylerde olduğundan daha sık olduğu bulunmuştur. BPB olguların kaçıngan ve kaygılı/ikircikli bağlanma puanlarının sağlıklı kontrollerden yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunda bireylerinde güvensiz bağlanan bireylerin siklotimik mizaç puanların daha yüksek olduğu saptanmıştır. BPB olgular ve kontrol grubu bireylerinde bağlanma biçimi puanları ile serum oksitosin düzeyi arasında ilişki bulunamadı. Her iki grup için medeni durum, eğitim durumu, aile durumu, yetiştiği ortam (kimlerin yanında yetiştiği) değişkenleri ile güvenli ya da güvensiz bağlanmalar arasında fark gösterilmedi. Tartışma: Güvensiz bağlanma biçiminin ve duygudurum bozukluklarının birbirlerini karşılıklı ve çift yönlü olarak olumsuz etkiledikleri yorumu yapılmıştır. BPB olgularda sikotimik mizacın güvensiz bağlanmayı artırdığı saptanmıştır. Hem bipolar olgularda hem kontrol grubunda hipertimik mizaç puanların güvenli bağlanma ile ilişkisi olması hipertimik mizaca sahip olmanın sağlıklı bireylere benzer ilişkiler kurulabileceğini düşündürmüştür. Bağlanma biçimi puanları ile oksitosin düzeyleri arasında ilişkinin olmaması bunun yanında olguların sendromal veya subsendromal afektif patolojilere sahip olması bağlanma üzerine etkide mizaç özelliklerinin belirleyici olduğunu akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study primarily aims to investigate the attachment styles of male bipolar cases. Second and third aim is to examine the probability of relationship between temperament and attachment style, and relationship of attachment style with oxytocin levels. In other words; our objective is to reveal similarities and differences between secure and insecure attachment styles in terms of similarities and differences of temperament and oxytocin level of bipolar disorder. Methods: 30 male patients with bipolar disorder and 30 healthy control subjects who are at the similar sex with the patients have been also recruited. Patients observed at the psychiatry clinic were sought to be over 18 years old and at euthymic period and absence of metabolic or endocrine disease. Diagnosis interview was made with SCID I. Temperaments were evaluated with TEMPS-A and attachments were evaluated with EBBÖ and plasma oxytocin levels were evaluated with ELIZA. Finding and Results: It is found that bipolar cases have insecure attachments more frequent than healthy group. Avoidant and anxious/ambivalent attachment scores of bipolar cases were higher than the control group. In control group individuals with insecure attachment, cyclothymic temperament scores were higher than bipolar cases. In bipolar cases and control group, there haven't been association between scores of attachment style and oxytocin levels. Both in two groups, there were no differences between secure or insecure attachments and variabilities that included marital status, education level, family, hometown environment (lived with in the past). Discussion: It is commentated that insecure attachment and mood disorder negatively affected each other mutually and in two ways. In bipolar group it has detected that cyclothymic temperament increases insecure attachment. Both in bipolar and control groups, relationship between hypertimic temperament scores and secure attachment suggested that individuals with hypertimic temperament may ensure similar relationships like healthy individuals. Absence of association betweeen attachment scores and plasma oxytocin levels; furthermore, cases with syndromal or subsyndromal affective patology reminds that affective temperament features are descriptive for attachment styles.