Obez çocuklarda böbrek etkilenmesi
Influence of obesity on kidneys of children
  1. Tez No: 424812
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son yıllarda artış gösteren son dönem böbrek hastalığı insidansı dünya çapında bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Son dönem böbrek hastalığı için modifiye edilebilir risk faktörlerinin belirlenmesi önleyici stratejilerin geliştirilmesi açısından önemlidir. Epidemiyolojik çalışmalar obezitenin böbrek hastalığı riskini artırdığını ve prognozunu etkilediğini göstermiştir. Obezite ile böbrek hastalıkları arasında ilişkiyi inceleyen çalışmaların çoğunu yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalar oluşturmaktadır . Çocuklar üzerinde obeziteye bağlı böbrek etkilenmesini araştıran çalışma sayısı çok azdır.Obezite ile ilgili böbrek hastalıklarının başlangıcı asemptomatik ve sinsdidir. Obezite ile ilişkili olarak adlandırılan glomerülopati (ORG) primer glomerüloskleroz olmadan obeziteye sekonder gelişen glomerülopatiyi tarifler. ORG'nin patofizyolojik mekanizması halen tam olarak anlaşılmamıştır. Obeziteye bağlı böbrek hasarlanmasına dair çalışmalarda glomeüler düzeyde hasarlanmalar üzerinde daha çok çalışılmış olup, tübülüpati gelişimini araştıran çalışmalar kısıtlıdır. Obezite ile ilişkili nefropati (ORG) morfolojik olarak fokal segmental glomeruloskleroz veya glomerulomegali şeklinde görülmektedir . Çalışmamızdaki amacımız obez çocuklarda böbrek etkilenmesini araştırmak ve obezite ile ilgili belirteçlerle böbrek hasarı göstergelerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran, VKİ ≥ 95 persentil olan, , bilinen bir hastalığı bulunmayan, ilaç kullanmayan ve yaşları 6-18 yaş arası değişen 43 obez çocuk çalışma grubu olarak ve çalışma grubuyla benzer yaş, sosyodemografik özellikler ve cinsiyete sahip, kronik hastalığı bulunmayan VKİ
Özet (Çeviri)
Incidence of nephropathy that increases recently became a global public health problem. It is important to determine the modifiable risk factors in order to develop preventive strategy for recently encountered nephropathy cases. Epidemiological studies indicate that obesity increases nephropathy risk and affect the prognoses. Most of the studies performed for correlation between obesity and nephropathy are carried out on adults. The studies which research about the influence of obesity on nephropathy in children are rather few. Start of nephropathy as a result of obesity is actually asymptomatic and insidious. Glomerulopathy(ORG) which is accepted to be in correlation with obesity describes glomerulopathy that develops secondary to obesity without primer glomerulosclerosis. Pathophysiological mechanism of ORG could not have been understood exactly yet. In the studies on kidney damage as a result of obesity, glomerular level damages are mostly focused on, and studies on tubulupaty development are very limited. Nephropathy correlated with obesity is morphologically seen as focal segmental glomerulosclerosis or glomerulomegali. Our objective in our studies is to research the influence of obesity on nephropathy in obese children and to compare the kidney damage indicators with reference markers. Study group was constituted of 43 obese children who have applied to the children health and pediatric clinic whose body mass indexes (BMI) are ≥ 95 without any known diseases, with no medicine administration between the ages of 6-18 and 43 healthy children whose body mass indexes (BMI) are ≥ 85 without any chronic diseases, with same socio-demographical characteristics and gender were included in the study as control group. Measurement of weight, height, waist circumference, hip circumference, blood pressure was performed in all patients and control group and their waist hip proportions were calculated. The creatine, cystatinC levels in the blood and microalbumin, protein, N-acetyl-β-D glucoseaminidase (NAG), sodium and transforming growth factor Beta (TGF-β )levels in urine within 24 hours were examined. Glomerular filtration speed (GFH) was calculated by using Schwartz formula. Kidney dimensions and volumes were measured by ultrasonography. In statistical assessments chi-square, t-test, Mann Whitney U were used and in order to examine the correlation of the variables with each other Pearson Correlation andKendall'stau-b tests were used.