Koroner arter bypass cerrahisi sonrası görülen atriyal fibrilasyon gelişiminin kardiyak SİRT 1 proteini, mikro RNA 195-199A ile ilişkisi
Altered expression of micro-RNA 195-199A and increased levels of cardiac SIRT1 protein are associated with the occurrence of atrial fibrillation after coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 424822
  2. Yazar: SITKI KÜÇÜKBUZCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN HATİCE YAMAÇ, DOÇ. DR. AHMET BACAKSIZ, PROF. DR. ÖMER GÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Mikrobiyoloji, Cardiology, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Koroner arter bypass cerrahisi sonrası gelişen atriyal fibrilasyon (AF) hayatı tehdit edici potansiyele sahip bir komplikasyondur. Postoperatif AF (POAF) olan hastaların kardiyak dokusunda antioksidan özelliği olan kardioprotektif SİRT 1 protein ekspresyonu artmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda SİRT 1 protein düzeyini regüle eden mikro RNA lar, SIRT proteini ve POAF arasındaki ilişkiyi inceleyen veriler yetersizdir. Gereç ve Yöntem: Koroner arter bypass greft (CABG) yapılan ve aortic kross klemp öncesi sağ atriyal apendiksten biyopsi alınan 63 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bütün postoperatif hastalar taburcu olana kadar 24 saatlik ritm holter ile monitörize edildi, POAF ve sinüs ritmi olarak 2 gruba ayrıldı. Gerçek zamanlı PCR ile miRNA 199a ve mirRNA 195 ekspresyonları ölçüldü. SİRT 1 protein düzeyi Western Blot analizi ile ölçüldü. Bulgular: POAF grubunda miRNA 199a ekspresyonu kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü, miRNA 199a ile POAF arasında ters korelasyon mevcuttu. MiRNA 195 ile POAF arasında korelasyon saptanmadı. POAF gelişen hastaların doku örneklerinde SİRT 1 protein ekspresyonu anlamlı olarak daha fazla saptandı. Sonuç: SİRT 1 proteinini regüle eden miRNA 199a'nin azalması POAF gelişimi ile ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçla kardiyak cerrahi sonrası miRNA 199a, POAF'ı öngörmede kullanışlı bir biyobelirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Postoperative atrial fibrillation (POAF) is a potentially life-threatening complication after coronary artery bypass graft (CABG) surgery. The expression of the cardioprotective SIRT1 protein with its antioxidant activity is increased in cardiac tissue of patients suffering from POAF. So far, information is lacking about the relationship between SIRT1 regulating micro RNAs (miRNAs), SIRT1 protein and the occurence of POAF. Methods: A total of 63 patients undergoing CABG were recruited and biopsies were obtained from the right atrial appendage before aortic cross-clamping. Postoperative, all patients were rhythm-monitored until discharge and randomized to POAF (n=20) or sinus rhythm (n=43). The expression of the micro RNAs miRNA199a and miRNA195 was quantified by Real Time PCR. SIRT1 protein was detected by Westen Blot analysis. Results: The relative expression of miRNA199a in the POAF group was significantly decreased compared to the control group (0.7 ± 0.3 vs 1.2 ± 0.7; p = 0.02). MiRNA 199a was inversely correlated with the occurrence of POAF. There was no correlation between miRNA 195 and POAF. Accordingly, SIRT 1 protein was significantly induced in tissue probes of patients with POAF (p< 0.001). Conclusion: Altered expression of the SIRT1 protein regulating miRNA 199A in human atrial tissue was found to be related to the occurrence of POAF, indicating its usefulness as a biomarker for cardiac surgery management.