İzole koroner arter baypas cerrahisi sonrası gelişen atriyal fibrilasyonda platelet/lenfosit oranı, kırmızı küre dağılım genişliği (rdw) ve ortalama platelet hacminin(mpv) prediktif değeri
Predictive value of platelet/lymphocytes ratio,red cell distribution width and mean platelet volume in atrial fibrillation development after isolated coronary artery bypass surgery
- Tez No: 483921
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Atriyal fİbrilasyon ve/veya flutter kardiyak cerrahi sonucu gelişen en sık komplikasyonlardır. Kalp cerrahisi sonrası yeni gelişen atriyal fibrilasyonu öngörmede birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Atriyal fibrilasyon gelişiminin inflamasyon ile bağlantılı olduğuna yönelik çalışmalar mevcuttur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda Platelet/lenfosit oranı inflamatuar bir belirteç olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur.Benzer şekilde ortalama eritrosit hacmi(MPV) ve kırmızı kan hücresi dağılım genişliği(RDW) de inflamasyon ve yüksek oksidatif stres göstergesidir.Bu çalışmada inflamasyon ile atriyal fibrilasyon gelişimi arasındaki bağlantı ve PLR,MPV ve RDW'nin inflamasyon ile olan ilişkisini gösteren bulgular doğrultusunda bu belirteçlerin izole koroner arter baypas cerrahisi sonrası gelişen atriyal fibrilasyondaki ilişkisi araştırılmıştır. MATERYAL METOD: Çalışmamıza Şubat 2012- Aralık 2016 tarihleri arasında,operasyon öncesi atriyal fibrilasyonu olmayan ve kalp-akciğer pompası kullanılarak izole koroner arter baypas cerrahisi yapılan 132 hasta alındı.Hastalar, atriyal fibrilasyon gelişen olgular ve gelişmeyen olgular olarak iki gruba ayrıldı.Hastaların cerrahi girişim öncesi ve postoperatif ilk üç günkü hemogramlarına bakıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 132 hasta alındı. Hastaların %52'si AF görülen (n=68), geriye kalanı ise AF görülmeyen hasta idi (%48; n=64).Hastaların %80'i erkek (n=105),%20'si kadındı(n=27).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Atrial fibrillation and / or flutter are the most common complications of cardiac surgery. Many risk factors have been identified in predicting newly developing atrial fibrillation after cardiac surgery. Studies have shown that the development of atrial fibrillation is associated with inflammation. Recent studies have shown that the platelet / lymphocyte ratio can be used as an inflammatory marker. The mean erythrocyte volume (MPV) and red blood cell distribution width (RDW) are also indicative of inflammation and high oxidative stress. In this study, the relationship between inflammation and the development of atrial fibrillation and the relationship between PLR, MPV and RDW in relation to inflammation were investigated in patients with atrial fibrillation after isolated coronary artery bypass surgery. MATERIAL and METHOD: Between February 2012 and December 2016, 132 patients who did not have preoperative atrial fibrillation and underwent isolated coronary artery bypass grafting using cardiopulmonary pump were included. Patients were divided into two groups as patients with atrial fibrillation and those with no atrial fibrillation. The first three days' hemograms were taken. RESULTS: A total of 132 patients were included in the study. 52% of the patients had atrial fibrillation (n=68) and 48% of the patients had not atrial fibrillation (n=64).Of the patients, 80% were males (n = 105), 20% were females (n = 27) and 52% (n = 68) ). Mean ages were 66.53.