İntravenöz trombolitik verilen akut iskemik inme hastalerında trombus lokalizasyonu ile erken klinik iyileşmenin ilişkisi
Association of occlusion site with clinical outcome in acute ischemic stroke patients treated with intravenous thrombolytics
  1. Tez No: 424826
  2. Yazar: ELVIN NIFTALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ASİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: İskemik inmede intravenöz trombolitik tedavi inmenin ilk 4.5 saatinde uygulanan etkinliği kanıtlanmış bir tedavi seçeneğidir. Biz bu çalışmada, vaskuler okluzyon yerine göre intravenöz trombolitik tedavinin etkinliğini incelemeyi amaçladık. Metod: Hastanemize 01.10.2013-01.10.2015 akut iskemik inme ile başvuran ve iv trombolitik tedavi alan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların sosyodemografik, klinik özellikleri, iskemik inmeden sonra tedaviye kadar geçen süreleri, geliş NIHHS, tedavi sonrası 1. ve 24. saat NIHSS skorları ve tedavi sonrası klinik takiplerine göre 3. ay modifiye Rankin skorları hesaplandı. Sosyodemografik özellikler, NIHSS ve ASPECTS skorları, modifiye Rankin skorları MCA M1 distal, M2 ve M3 okluzyonu olanlar ile ICA T okluzyonu ve MCA M1 proksimal okluzyonu olanlar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Akut iskemik inme tanısıyla intravenöz trombolitik tedavi alan ve vaskuler görüntülemesi olan 74 hasta vardı. Hastalar okluzyonu olmayanlar, MCA M1 distal, M2 ve M3 okluzyonu olanlar ile ICA T okluzyonu ve MCA M1 proksimal okluzyonu olanlar olarak gruplandırıldı. 74 hastanın 37'sinde semptomatik darlık yok, 9'unda ICA T okluzyonu, 17'sinde MCA M1 okluzyonu, 10'unda MCA M2 veya M3 okluzyonu vardı. Baziler arter okluzyonu olan ise 1 hasta bulunmaktaydı. MCA M1 okluzyonu olan 17 hastanın 13'ünde bu okluzyon M1 distal, 4 hastada M1 proksimaldeydi. Hastalar MCA M1 distal, M2 ve M3 okluzyonu olanlar ile ICA T okluzyonu ve MCA M1 proksimal okluzyonu olanlar olarak gruplandırıldı. Bu iki gruptan okluzyonu olmayanlar ve distal okluzyonu olanlarda hem 24. saat klinik düzelme hem de 3. ay fonksiyonel sonlanımı proksimal okluzyonu olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Lojistik regresyon analizinde de damar okluzyon yeri klinik ve fonksiyonel sonlanımı etkileyen bağımsız bir faktör olarak öne çıktı. Sonuç: Akut iskemik inme tedavisinde intravenöz trombolitik tedavi etkin ve güvenilir bir tedavi seçeneğidir. Ancak proksimal okluzyonu olan hastalarda intravenöz trombolitik tedavi sonrası klinik düzelme ve fonksiyonel sonlanım okluzyonu olmayan ve distal okluzyonu olanlara göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Objectives: Intravenous thrombolytic treatment, when administered in the first 4.5 hours of stroke, is an approved treatment for acute ischemic stroke. Here, we intend to study the efficiency of intravenous thrombolytic treatment in acute ischemic stroke according to the vascular occlusion site. Methods: Acute ischemic stroke patients who admitted to our hospital between 01.10.2013-01.10.2015 and treated with intravenous thrombolytics were retrospectively reviewed. Sociodemographical and clinical characteristics, elapsed time until to treatment, NIHSS scores at admission, after 1 hour and 24 hour after treatment were recorded. Modified Rankin scores at 3rd month were calculated according to the clinical follow-up. Sociodemigraphics, NIHSS and ASPECTS and modified Rankin scores were compared between patients with no occlusion or MCA M1 distal, M2 andM3 occlusions and patients with ICA T occlusions or MCA M1 proximal occlusions. Results: There were 74 acute ischemic stroke patients with vascular imagings and treated with intravenous thrombolytics. 37 patients had no occlusion, 9 had ICA T occlusion, 17 had MCA M1 oclusion, of these 13 had M1 distal and 4 had 10 had M1 proximal occlusiın. 10 patients had MCA M2 or M3 occlusion. Basillary artery occlusion was seen only in 1 patient. The patients were divided into two grous according to occlusion site: no occlusion, MCA M1 distal, M2 andM3 occlusions and ICA T oklusions MCA M1 proximal occlusions. 1 st and 24th hour NIHSS scores and 3. month modified Rankin scores were lower in the former group and there was statistically significancy. Also, in logistic regression analysis, occlusion site was an independent factor in determining 1 st and 24th hour NIHSS s and 3rd month modified Rankin scores. Conclusions: Intravenous thrombolytic treatment is an approved and efficient treatment in acute ischemic stroke. Nevertheless, clinical and functional outcome is lower in patients with proximal arterial occlusion than the patients with no or distal occlusion