Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ile hipertansiyon arasındaki ilişki
Relationship between non alcoholic fatty liver disease and hypertention
- Tez No: 424831
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Noninvazif parametrelerden biri olan ve steatohepatit olgularında fibrozisin ilerlemesi ile korelasyon gösteren APRI, toparlanma evresinde sistolik kan basıncı artışı ile paralellik gösterdi. Bu bilgilerin ışığında, APRI hipertansiyon gelişimi acısından dikkat edilmesi gereken bir parametre olarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda steatohepatit tanımlanmış olan hastalarda egzersiz testinde toparlanma evresinde DKB'nın fibrozisin ilerlemesiyle yükseldiği görüldü. Bu nedenle Framingham kalp çalışmasını da dikkate alarak, normotansif steatohepatiti olan hastaların hipertansiyon açısından egzersize verdikleri kan basıncı yanıtı ile izlenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
APRI, appearing to be one of noninvasive parametres and correlating with fibrosis progression in steatohepatitis, showed correlation with an increase in recovery SBP. In light of this information, we evaluated APRI as a parameter to predict hypertention in normotensive patients. The correlation with increase of recovery DBP and fibrozis progression in steatohepatitis was showen in our study. Taking into account Framingham heart study, we suggest that normotensive patients with steatohepatitis should be monitored with blood pressure response to exercise to predict the risk of hypertension