Unikondiler diz protezinde postoperatif dizilimin diz fonksiyonları ve hasta memnuniyeti üzerine etkileri
Effects on unicodylar knee arthroplasty in postoperative limb alignment knee functions and patient satisfaction
- Tez No: 424832
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TUNCAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Medial kompartman gonartroz tedavisinde unikondiler diz ptotezi (UDP) uyguladığımız hastaların, ameliyat sonrası dizilimin diz fonksiyonları ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin görülmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamızda 2011- 2014 yılları arasında UDP uyguladığımız 55 hastadeğerlendirildi. Bu hastaların 6 tanesine aynı seansta bilateral uygulandı. Toplam 61diz çalışmamıza dahil edildi. Hastalarımızın takip süresi ortalama 18.3 (9 – 43) aydır. Hastaların 49'u (%89.1) kadın, 6'i (%10.9) erkekten oluşmaktadır. Hastaların ortalama yaşı 63 (46 – 82)'dür. Hastalarımız ameliyat sonrası dizilimlerine(Mekanik aks) göre üçe ayırılmıştır. Zone 1'den geçenlere 1. Grup, Zone 2'den geçenlere 2. Grup , Zone C'den geçenler ise 3. Grup olarak adlandırılmıştır. Hastaların klinik ve fonksiyonel değerlendirilmeleri ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 9. ayda Diz Cemiyeti(Knee Society) Skorlaması , WOMAC ve VAS skorlarına göre yapılmıştır. İstatiksel sonuçları SPSS 19.0 programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Her üç grubun yaş dağılımı ve VKİ(Vücut kitle indeks) birbirine benzer bulunmuştur. Diz cemiyeti(Knee socitey) skoruna göre 2. ve 3. gruplar sırasıyla 80, 90, 92.5 bulunmuş ve bu üç gruptaki farklılık statistiksel olarakanlamlı çıkmıştır. WOMAC skalasına göre sırasıyla 1. 2. ve 3. gruplar31.8, 24.9 ve 23.0 bulunmuştur.1. grup ile2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate treatment satisfaction in patients who received Unicondylar Knee Arthroplasty (UKA) to treat Medial Compartment Gonarthrosis and postoperative limb alignment accuracy on knee functions. Materials and Methods: Fifty-five patients who received UKP within the years of 2011-2014 were included in the study. Six patients received bi-lateral UKP. We evaluated 61 knees total. The patients were observed for as long as 18.3 months on average (ranging 9 to 43 months). The cohort comprised 89.1% (49) female and 10.9% (6) male patients with median age 63 (ranging 46-82). We categorized patients into three groups based on the outcome of post-operative lower limb alignment (mechanical axis) as Zone1, Zone2, and Zone-C patients; Zone-C being the center axis.Clinical and functional assessments (pre- and postoperative) wereperformed according to Knee Society scoring method WOMAC and VAS.We used SPSS 19.9 software in statistical analyses.