Past and present in penelope Lively's novels
  1. Tez No: 42486
  2. Yazar: AYFER ONAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞİT KÜÇÜKBOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Geçmiş kavramını ideal bir ilgi odağı olarak ele alıp işleyen Penelope Lively edebiyat alanındaki kariyerine çocuk romanları yazarak başlamıştır. Astercote (1970), The Wild Hunt of Hagworthy (1971) ve The Whispering Knights (1971) adlı eserler çocuklara yönelik yazdığı ilk eserleridir. 1973 ylmda Carnegie Ödülünü kazanan The Ghost of Thomas Kempe ve The Revenge of Samuel Stokes (1981), The House in Norham Gardens (1974), Going Back (1975) ve 1976) yılında Whltbread Ödülünü kazanan A Stich in Time adlı diğer çocuk romanlarında geçmiş ve günümüzün içiçeliği, geçmişin anılarla bütünleşmesi ve zaman ve tarih kavramlarıyla birlikteliği temaları Penelope Lively'in yetişkinlere yönelik olarak yazdığı Treasures of Time (1979) Judgement Day (1980) According to Mark (1984) yetişkinler için yazdığı ilk romanı olan The Road to Lichfield ve İngiltere'nin en gözde ödülü Booker Prize'ı kazanan Moon Tiger adlı eserlerinde de değişmez temalar olarak karşımıza çıkmaya devam etkmişÇir. Böylece Penelope Lively yetişkinlere yönelik eserleriyle kendisine Çağdaş İngiliz Edebiyatında saygın bir yer edinmekte gecikmemiştir. Çocuk romanları ve yetişkinler için yazdığı eserleri aynı temaları paylaştığından bu çalışma yazarın yetişkinlere yönelik yazdığı eserleri üzerinde inceleme/ araştırma yapmayı amaçlamaktadır. Bu tezin amacı Penelope Lively'nin İngiliz Edebiyatı'na katkısını araştırmak ve şimdiye kadar şaşırtıcı bir şekilde oldukça az bilimsel 149çalışma konusu olan eserlerinin edebi bir değerlendirmesini yapmaya çalışmaktır. Ana bölümlerde Penelope Lively'nin sıkça vurguladığı kavramların ışığı altında yetişkinlere yönelik eserleriyle ilgili bir çalışma uygulanmıştır. Giriş bölümünü Penelope Lively'nin çağdaş İngiliz Edebiyatındaki yerini belirlemeyi amaçlamakta olan Birinci ana bölüm takip etmektedir. İkinci bölüm yazarın ilgi odağı olan geçmiş ve günümüz, günümüzün geçmişten etkileşimi temasını ele almıştır. Üçüncü bölüm esas olarak zaman kavramını içermektedir. Bilinmeyen, dokunulmayan ve Penelope Lively'nin eserlerinde çarpıcı portreler yaratan zaman dünyaları bu bölümün ana temasıdır. Dördüncü bölüm ise yazarın geçmiş, zaman, anılar ve tarih kavramlarıyla uyum İçinde olan yaşam teması üzerinde yoğunlaşmıştır. Lively'nin eserlerinde mekan kavramım işleyen beşinci bölüm de yazarın önceki dört bölümde ele alman ilgi odaklarım paylaşmaktadır. Bu tez yazarın da katkılarıyla yürütülmüştür. Başvurulan kaynaklar çeşitli gazetelerde, dergilerde ve süreli yayınlarda yayınlanmış olan makalelerden oluşmaktadır. Bu araştırma ve çalışma sonunda, eserleri hakkınd^a sınırlı bir çalışma yapılmasına karşın Penelope Lively'nin verimliliği ve yenilikçiliğiyle ve geçmiş ve günümüz arasındaki ilişki, psikolojik zaman, tarihsel gerçek, deneyimin doğası gibi temalara olan ilgisiyle kendisine çağdaş İngiliz Edebiyatı'nda bir yer yaptığı anlaşılmıştır. Dikkate değer diğer bir nokta da Penelope Lively'nin teknik olarak kendine özgü, çağdaş felsefi konuları kapsayan eserleriyle modern bir yazar oluşudur. 150
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Penelope Lively, to whom the past Is the ideal object of contemplation, began her career as a writer for children. Her first novels for children were Astercote (1970), The Wild Hunt of Hagworthy (1971) and The Whispering Knights (1971) In The Ghost of Thomas Kempe, which won the Carnegie Medal for the year 1973, and the others for children The Revenge of Samuel Stokes (1981), The House in Norham Gardens (1974), Going Back (1975) and A Stich in Time (1976) which won the Whitbread Award, the effect of the past on the present, and how it is in accord with time and history remained Penelope Lively's themes. Yet they have appeared in her novels for adults, such as Treasures of Time (1979) Judgement Day (1980) According to Mark (1984) that and her first for adults. The Road to Lichfield and Moon Tiger for which she won England's prestigious Booker Prize. Thus as an adult novelist Penelope Lively has quickly established herself wide popularity in contemporary British fiction. Since her adult fiction shares the same occupations of her novels for children, in this study of particular thesis, Penelope Livery's novels for adults will be concentrated upon. The objective of this particular dissertation has been an attempt to examine Penelope Lively's contribution to British Literature and make a literary evaluation of her art, for which surprisingly little scholarly attention has been paid thus far. 147In the developmental chapters, in the light of the concepts with which Penelope Lively is fascinated, a survey is followed through the analysis of her works for adults. After the introduction Chapter I will outline the place of the novelist in contemporary Brisith fiction. Chapter II will deal with Lively's fascination with the past, and the effect of it on the present. Chapter III is mainly about the concept of time. The unknowable, untouchable world of time that have slipped away figures prominently in many of her novels are main concerns of this chapter. Chapter IV concentrates upon the novelist's notion of life, which is also in accord with her fascination with the past, time, liiemory and history. Chapter V dealing with the concept of setting in her fiction shares the novelist' main concerns mentioned in the four pevious chapters. This dissertation has been prepared with some assistance by the author. The consulted sources include articles which have appeared in several newspapers and journals and periodicals. As a result of this research and study it has' been found out that Penelope Lively, though little critical works of her fiction has yet been published, has made a place for herself in contemporary British fiction with her prolificity and modernity, and her interest in the link between the past and present, psychological time, the historic truth, and the nature of experience. It might be of interest to note that Penelope Lively is a modern novelist who has produced works, all of which are technically sophisticated and all are concerned with contemporary philosophical issues. 148