Media and democracy: The past, present and the future of press freedom in Chile
Medya ve demokrasi: Şili'de basın özgürlüğünün dünü bugünü ve geleceği
- Tez No: 590349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK ÇAYLI RAHTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bugün Şili'de basın özgürlüğü güncel bir konu değildir çünkü ifade özgürlüğü ile ilgili bir sorun olmadığı düşünülmektedir. Ancak, bu Latin Amerika ülkesi, anlatacak uzun bir geçmişe sahiptir. Bugün Şili, medya özgürlüğü açısından dünyadaki Demokrasi ve Basın Özgürlüğü sıralaması baz alındığında, iyi bir durumdadır. Fakat, esasında 50 yıl boyunca verilen zorlu mücadeleler sonunda Şili basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi evrensel haklar konusunda iyi bir noktaya ulaşmıştır. Salvador Allende hükümeti ve daha sonra Augusto Pinochet Diktatörlüğü sürecinde yaşananlar genel olarak medyanın ve gazetecilik pratiklerinin rotasını belirlemiştir. Bu tarihsel bağlamdan hareketle, çalışmanın amacı medyanın yolunu ve gazetecilerin çalışmasını güçlendirdi. Şili'deki son 50 yıllık gazeteciliğin tarihini bilmek için, farklı zamanlarda çalışan 15 gazeteci ile röportaj yapıldı, yani bazıları Allende, diğerleri diktatörlük döneminde ve geri kalanlar şu anda farklı medyada çalışıyorlardı. Onların deneyimleri ve bakış açıları Şili'deki gazeteciliğin gerçekliğinin nasıl olduğunu ve iletişim uzmanlarının karşılaştığı mevcut zorlukların ne olduğunu bilmeye hizmet edecektir. Ek olarak, Şili'deki gazetecilere ve medyaya ne olacağını görmek için geleceğe bakmamızı sağlayacak.
Özet (Çeviri)
Press freedom in Chile today is not a relevant issue because it is been thought that there is almost no problem related to freedom of expression. However, this Latin American country has a long history to tell. By means of media freedom, today Chile is an a good situation regarding the rankings of Democracy and Press Freedom in the world. But it is the fact that, is only after years of hard struggles in the last 50 years Chile enforce universal rights such as press freedom and freedom of expression. The experiences during the government of Salvador Allende and later Dictatorship of Augusto Pinochet cemented the path of the media and the journalism practices. Standing on this historical context, this study aims to know the history of the last 50 years of journalism in Chile. For that, were interviewed 15 journalists who worked at different times, that is, some worked in the times of Allende, others during the dictatorship and finally the rest currently are working in different media. Their experiences and points of view will serve to know how the reality of journalism in Chile was it and also what are the current difficulties that communications professionals have to face. In addition, they will take a look at the future to see what will happen to journalists and media in Chile.