Travma sonrası stres bozukluğu hastalarında BDNF, CREB ve CRP seviyeleri çalışması
Syudy of BDNF, CREB and CRP levels in patients with post traumatic stress disorder
  1. Tez No: 424875
  2. Yazar: NACİ OLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN OKAN İBİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Travma sonrası stres bozukluğu savaş (TSSB), fiziksel şiddet, çocukluk çağı ihmalleri, cinsel istismar, araba kazaları, deprem ve öteki doğal afetler gibi yaşamı tehdit eden durumlar sonucu ortaya çıkan kompleks bir sendromdur. TSSB etiyopatogenezindeki mekanizmaların çoğu hala belirsizliğini korumaktadır. Çalışmamızda TSSB hastalarında Brain Derived Neurotrophic Factor (BDNF), cAMP Response Element-Binding Protein (CREB) ve C-Reaktif Protein (CRP) düzeylerini, TSSB etyolojisindeki yerini ve bunun sosyodemografik, klinik özellikler ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve Psikiyatri uzmanları tarafından DSM-V tanı kriterlerine göre TSSB tanısı almış 18-65 yaş arasında 50 hasta ve yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi eşleştirilmiş 40 sağlıklı kontrol grubu alındı. TSSB tanısı almış hastalardan ve kontrol grubundan bir kez kan örneği alındı ve ELİZA kitleri kullanılarak plazma BDNF, CREB ve CRP düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Dissosiatif Yaşantılar Ölçeği (DES) uygulandı, ayrıca hasta gruba Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS) uygulandı. Bulgular: TSSB grubunun BDNF ve CREB düzeyleri kontrol grubuna oranla anlamlı olarak daha düşük düzeyde, CRP düzeyleri ise anlamlı olarak yüksek saptandı . BDNF, CREB ve CRP düzeylerinin birbiri ile güçlü bir ilişkilerinin olduğunu tespit ettik. Sonuç: Çalışmamızda BDNF ve CREB düzeylerinin hastalarda kontrollere göre düşük, CRP düzeylerinin yüksek olduğunu tesbit ettik. BDNF ve CREB düzeylerinin hastalarda kontrollere göre daha düşük seviyelerde, CRP düzeylerinin ise yüksek seviyelerde olması, nöroplastisitede azalma ve bozulmuş inflamatuar yanıtın TSSB patofizyolojisinde rol alabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Post-traumatic stress disorder is a complex syndrome resulting from the exposure to a life-threatening events such as encountered in war or resulting from violence, childhood abuse, sexual abuse, car accident, earthquake or other natural disasters. In our study we aimed to examine BDNF,CREB and CRP levels in patients with PTSD, its place in PTSD and the relationship between sociodemographic, clinical features of the patients PTSD. Material and Methods: 50 patients, who applied Dicle University Faculty of Medicine Department of Psychiatry and diagnosed as PTSD according to DSM-V diagnosis criteria by psychiatry experts, aged between 18-65 years and age, gander, body mass index matched 40 healthy control group was applied into the study. Blood samples were taken once from both PTSD and control groups and it was compared by using the BDNF, CREB and CRP levels that measured by ELISA kits. Sociodemographic data form, Beck Depression Scale, Dissociative Experience Scale (DES) were applied to all participants Additionally Clinican Administered PTSD Scale (CAPS) was also applied to the patient group. Results: The mean serum BDN and CREB levels o the patients were significantly lower level than the control group and mean serum CRP levels significantly highter than the control group. We've detected BDNF, CREB and CRP levels have a strong relationship with each other. Conclusion: In our study the levels of BDNF and CREB to be lower, CRP to be high compared with controls patients. Lower BDNF and CREB, highter CRP may be a sign of reduction neuroplasticity and the impaired inflammatory response at the pathophysiology of PTSD.