Yenidoğan yoğun bakım servisinde prematüre retinopatisi nedeniyle takip edilen hastaların değerlendirilmesi ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of neonatal intensive care patients followed in retinopathy of prematurity due to the assessment and risk factors
- Tez No: 424876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2013 ve 2014 yıllarında yatırılarak izlenen prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi gelişimi, tedavi gerektiren hastalığa ilerleme sıklığı ve prematüre retinopatisi gelişiminin risk faktörleri ile ilişkisini araştırmayı ve yapılmış diğer çalışmalar ile karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod:2013 ve 2014 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde prematüre retinopatisi nedeniyle takip ve tedavisi yapılan ve Göz Hastalıkları Anabilim dalı tarafından prematüre retinopatisi açısından evrelemesi yapılan 116 hasta dâhil edildi. Bulgular: Bu çalışmada Ocak 2013-Aralık 2014 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavi edilen ve prematüre retinopatisi ön tanısı ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından prematüre retinopatisi açısından değerlendirilen 116 olgunun dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bunların 70'i kız, 46'sı erkekti. Olguların %47,4'ünde herhangi bir evre prematüre retinopatisi geliştiği tespit edildi. Prematüre retinopatisi gelişen olguların %31,9'u evre 1, %6,9'u evre 2, %7,8'i evre 3 ve %0,9 evre 4 olduğu saptandı. Olgularda doğum ağırlığı, gestasyon haftası, hastanede yatış süresi, oksijen alım süresi, mekanik ventilatöre bağlı kalma süresi, continued positive airway pressure'a bağlı kalma süresi, antibiyoterapi alım süresi, sepsis, respiratuar distres sendromu, sürfaktan tedavisi, bronkopulmoner displazi ve kan transfüzyonunun prematüre retinopatisi gelişiminde istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Cinsiyet, çoğul gebelik, doğum şekli, annede DM, preeklamsi, annede enfeksiyon varlığı ve annenin sigara alışkanlığı, patent duktus arteriozus, patent duktus arteriozus kapatma tedavisi, apne, apne tedavisi, hiperbilirübinemi, nekrotizan enterokolit, pulmoner hemoraji, konvülziyon ise prematüre retinopatisi gelişiminde isatatistiksel olarak anlamlılık belirlenemedi. Tartışma ve Sonuç: Son yıllardaki yenilikler sonucunda, riskli prematürelerin sağkalım oranlarının artması ile kalıcı körlüğe neden olan prematüre retinopatisi sıklığında artış olmuştur. Bu nedenle prematüre retinopatisi risk faktörlerinin iyi bilinmesi gerekir. Çalışmamızda risk faktörü olarak düşük doğum ağırlığı, düşük gestasyon haftası, uzun süreli oksijen tedavisi, uzun süre mekanik ventilatör ihtiyacı, uzun süre continued positive airway pressure ihtiyacı, uzun süreli hood ile oksijen alımı, respiratuar distres sendromu, sürfaktan tedavisi, bronkopulmoner displazi, kan transfüzyonu, sepsis ve uzun süreli antibiyoterapi risk faktörü olarak saptandı. Prematüre bebeklerde risk faktörlerinin iyi bilinmesi, gerekli önlemlerin alınması ve retina muayenelerinin zamanında yapılması prematüre retinopatisi gelişimine bağlı istenmeyen sonuçları önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Goal: Within this survey, it has been aimed to research the links between the development of retinopathy of prematurity, the evolution frequency of the disease which needs a treatment and the risk factors of retinopathy of prematurity on premature infants observed during 2013 and 2014 at the Neonatal Intensive Care Unit of Dicle University Department of Pediatrics, and to compare it with other existent surveys. Materials and Methodology:116 patients, monitored and treated for reason of retinopathy of prematurity at the Neonatal Intensive Care Unit of Dicle University Faculty of Medicine Department of Pediatrics in 2013 and 2014 and staged in terms of retinopathy of prematurity by the Department of Ophthalmology, have been considered. Symptoms: In this survey have been analyzedretrospectively the records of 116 cases which were monitored and threated at the Neonatal Intensive Care Unit of Dicle University Faculty of Medicine Department of Pediatrics and which, with a prediagnosis of retinopathy of prematurity, were evaluated in terms of retinopathy of prematurity by the Department of Ophthalmology of Dicle University Faculty of Medicine between January 2013 and December 2014. Among them 70 females and 46 males. It has been determined that 47.4% of the cases developed a retinopathy of prematurity at any stage. Among the cases which developed retinopathy of prematurity 31.9% of them were at phase 1, 6.9% at phase 2, 7.8% at phase 3 and 0.9%at phase 4. It has been stated that the weight at the birth, gestation weeks, duration of hospital stay, duration of oxygen intake, time of connection to a mechanical ventilator, time of connection to continued positive airway pressure, period of antibiotics treatment, sepsis, respiratory distress syndrome, surfactant therapy, bronchopulmonary dysplasia and blood transfusion are statistically meaningful in the cases for the development of retinopathy of prematurity. It couldn't been stated that gender, multiple pregnancy, delivery method, DM of the mother, preeclampsia, presence of infection in the mother and mother's smoking habits, patent ductus arteriosus, treatment of patent ductus arteriosus closure, apnea, treatment of apnea, hyperbilirubinemia, necrotizing enterocolitis, pulmonary hemorrhage, convulsion are statistically meaningful in the development of retinopathy of prematurity. Discussion and Conclusion: As a result ofinnovations in recent years, frequency of retinopathy of prematurity, which causes permanent blindness, has been on the rise with the increase of survival rates of premature neonates risky. Therefore, risk factors for retinopathy of prematurity must be very well known. In our survey, low birthweight, low gestational week, long-term oxygen therapy, long-term need of mechanical ventilator, long-termneed of continued positive airway pressure,long-term oxygen uptake with a hood, respiratory distress syndrome, surfactant therapy, bronchopulmonary dysplasia, blood transfusion, sepsis and long-term antibiotics treatment have been considered as risk factors. To well know the risk factors in premature infants, to take the necessary precautions and to make retinal examination at time will prevent against unintended consequences of the development of the retinopathy of prematurity.