Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda kalp tipi yağ asidi bağlayan protein düzeyleri ile karotis intima-media kalınlığı ve epikardiyal yağ kalınlığı ilişkisi
The relationship between heart type fatty acid binding protein levels and epicardial fatty thickness in patients with obstructive sleep apnea syndrom
- Tez No: 424883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ABAKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ Bu çalışmada obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastalarda karotid arterlerin intima media kalınlıkları ile epikardiyal yağ kalınlığı ölçümlerinin Kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (Heart type fatty acid binding protein - hFABP) düzeyleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM Çalışmaya 99 OUAS ve 50 kontrol vakası dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunda serum hFABP düzeyleri ölçüldü. Olguların demografik verileri kaydedildi ve karotis arter intima media kalınlığı (CMIT) ve epikardiyal yağ kalınlıklarının (EFT) ölçümü yapıldı. BULGULAR OUAS grubunun %67'si erkek, %33'ü kadın cinsiyet olarak saptanmıştır. Kontrol grubunun yaş ortalaması 43,3 yıl, OUAS grubunun 47,9 yıl idi (p=0,026). OUAS olan grupta 38 hastada hafif (%38,38), 23 hastada orta (%23,23), 38 hastada (%38,38) ağır OUAS tespit edildi. OUAS grubunun AHİ ortalaması 29,83 adet/saat idi. Vücut kitle İndeksi ile EFT ve CMIT arasında pozitif korelasyon izlendi (p0,05). Epikardiyal yağ kalınlığı (EFT) OUAS grubunda ortalama 5,3±2,04 mm iken kontrol grubunda ortalama 4,3±1,79 mm idi (p=0,019).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the relationship between carotid artery intima-media thickness, epicardial fat thickness measurement and the levels of heart-type fatty acid binding protein (hFABP) in patients with OSAS. MATERİALS AND METHODS Ninety nine newly diagnosed OSAS patients and fifty non-OSAS control subjects were enrolled in this study.In both groups, demographic data such as age, sex, body mass index (BMI) were recorded and carotid intima-media thickness (CMIT) and epicardial fat thickness (EFT) were measured. hFABP levels were determined using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method according to the manufacturer's protocols. RESULTS Patients with OSAS 67% male, 33% female gender is determined. The mean age of control group was 43.3 years and group of OSAS was 47.9 years (p=0.026). In OSAS group; 38 mild OSAS (38.38%), 23 moderate OSAS (23.23%) and 38 severe OSAS (38.38%) patients were identified. In OSAS patients, average of apnea hypopnea index (AHI) was 29.83 units / hour. A positive correlation was observed between BMI with EFT and CMIT (p0.05). EFT, in the control group average was 5.3±2.04 mm, while the average was 4.3 ±1.79 mm in the OSAS group (p=0.019).