Romatoid artritli hastalarda serum GDF-15 düzeyleri: Hastalığın klinik parametreleri ve radyolojik skor ile ilişkisi
GDF-15 (growth differentiation factor) levels in rheumatoid arthritis: Relationship between clinic parameters and radiologic score
  1. Tez No: 424885
  2. Yazar: OSMAN TANRIKULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: GDF-15 ilk olarak aktive makrofajlardan salgılandığı tespit edilen ve hücre büyümesi ve farklılaşmasında önemli rolü olan bir faktördür. GDF-15, hücre büyümesi, sinyal transdüksiyonu, ve apopitozun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı RA hastalarında GDF-15 seviyelerini ve hastalıkla ilgili parametrelerle olan ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve metot: RA tanısı almış olan 46 hasta ve demografik olarak benzer özelliklere sahip 36 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrollerin kan örneklerinden GDF-15 seviyeleri ölçüldü. RA hastalık aktivitesini belirlemek için DAS28 kullanıldı. Yaşam kalitesi RAQoL ölçeği kullanılarak ölçüldü. Fonksiyonel durumu belirlemek için HAQ kullanıldı. Eklem hasarının derecesi Larsen metodu kullanılarak ölçüldü. Ateroskleroz, uzman bir kardiyolog tarafından EKO ile CIMT ölçülerek, damar sertliği ise FMD metodu ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Growth differentiation factor (GDF)-15 was originally identified as a factor secreted by activated macrophages, and plays an important role in cell growth and differentiation. GDF-15 plays an important role in cell growth, signal transduction, and apoptosis regulation. The aim of this study was to evaluate serum GDF-15 levels and their relationship with disease-related characteristics in patients with Rheumatoid Arthritis (RA). Materials and methods: Forty-six patients diagnosed with RA and 36 demographically matched healthy control subjects participated in the study. GDF-15 levels were measured in blood samples from patients and controls. Disease activity score-28 (DAS28) was used to evaluate the disease activity of RA. The quality of life was evaluated using the disease-specific rheumatoid arthritis quality of life (RAQoL) scale. The health assessment questionnaire (HAQ) was used for the evaluation of the functional status. The degree of joint damage were assessed according to Larsen's method. Atherosclerosis was assesed by a cardiologist with the help of echocardiography according to Carotid intima media thicness (CIMT) method; and also vascular stiffness was assesed by using flow mediated dilatation (FMD) method. Results: The serum GDF-15 levels were significantly higher in RA patients when compared to the control subjects (p>0.05). RA patients were divided into two groups according to the disease activity; while 26 subjects (57%) were in active group, 20 patients were in nonactive group (43%). Serum GDF-15 levels were significantly higher in the group that was considered as active disease.