Deneysel siyatik sinir modelinde 900, 1800 ve 2100 MhZ elektromanyeitk alanın siyatik sinir iyilşemesi üzerine etkisi
Effect of 900, 1800 and 2100 MhZ electromagnetic field on the rats models of siatic nerve healing
  1. Tez No: 424889
  2. Yazar: CEMAL AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFERİ TAYYAR SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kablosuz teknoloji ile çalışan cep telefonları etraflarında üç ana frekansta (900, 1800 ve 2100 Mhz) manyetik alan oluştururlar. 3G teknolojisi ile çalışan telefonlar 1800 ve 2100 Mhz elektromanyetik alan oluşturur. Bu çalışmanın amacı cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik alanların sinir kesisi ardından yapılan koaptasyonu sonrası iyileşme üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Metod: Bu çalışma, 28 adet erkek 250-300 gr. ağırlığında sıçan üzerinde planlanmıştır. Sıçanlar randomizasyon listesine göre seçilmiş olmak üzere, her bir grup 7 adet sıçandan oluşacak şekilde düzenlendi. Grup1 sham grubu olup siyatik sinir kesisi oluşturulan ve elektromanyetik alana maruz bırakılmayan grup, Grup 2 siyatik sinir kesisi oluşturulup 900 MHz elektromanyetik alana maruz bırakılan grup, Grup 3 siyatik sinir kesisi oluşturulup 1800 MHz elektromanyetik alana maruz bırakılan grup ve Grup 4 ise siyatik sinir kesisi oluşturulup 2100 MHz elektromanyetik alana maruz bırakılan grup olarak planlandı. Tüm gruplarda yer alan sıçanlara 30. günün sonunda belirli bir parkur üzerinde yürüme testi analizi yapıldı ve koaptasyon yapılan alandan siyatik sinir biyopsileri alındı. Çalışma sonunda tüm sıçanlar intrakardiyak kan alınarak sakrifiye edildi. Alınan biyopsi materyalleri histopatolojik olarak Dicle üniversitesi Merkez Araştırma laboratuarında yer alan elektron mikroskobu ve ışık mikroskobu ile incelendi. Elde edilen histopatolojik bulgular ile beraber yürüme testi analizleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda tüm gruplarda elektron mikroskobi ve ışık mikroskobide, siyatik sinir hücresinde hiperplazi, dilatasyon, hemoraji, hyalinizasyon, vakolizasyon değerlendirildi. Tüm gruplarda histopatolojik bulgular istatistiksel olarak değerlendirdiğinde her dört grup içerisinde sinir iyileşmesi açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Ayrıca tüm gruplarda yürüme analizleri sonrasında, sağlam ayak parmaklar arası mesafe, sağlam ayak adımlama mesafesi, hasarlı ayak parmaklar arası mesafe ve hasarlı ayak adımlama mesafeleri cm bazında ölçülüp median ve standart sapma değerleri hesaplandı, yürüme analizleri sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilmedi. Sonuç: Çalışmamızda, 30 günün sonunda, cep telefonlarının yaydığı elekromanyetik alanların, sinir kesisi ardından yapılan koaptasyon sonrası siyatik sinir iyileşmesi üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Cell phones emit electromagnetic field in three main frequencies (900, 1800, and 2100 Mhz). Cell phones using 3G tehnology emits magnetic field in 1800 and 2100 Mhz. The aim of this study is to investigate the effects of magnetic fields emitted by cell phones on nerve healing. Method: Our study is planned on 28 male rats weighing 250-300 gr. Rats randomized into four groups each with seven rats. Only sciatic nerve was incised in Group 1 (sham group) and there was no exposure to electromagnetic field. Sciatic nerve was incised and rats were exposed to 900, 1800, and 2100 Mhz electromagnetic field in Group 2, Group 3, and Group 4, respectively. At the end of the 30th day all rats had walking test and analysis on certain track and sciatic nerve biopsies were obtained from coaptation area. All rats were sacrificed by cardiac puncture. Histopathologic evaluation of biopsies was done by electron and light microscopes in Dicle University Central Research Laboratory. Results and walking test and analysis were evaluated statistically. Results: Interdigital distances and pace distance of non-operated and operated foot measured in centimeters and grouped. Median and standard deviation values calculated. No statistically significant results were obtained. Histopathologic findings obtained by electron and light microscopes evaluated statistically significant result was found in terms of hyperplasia, dilatation, hemorrhage, hyalinization, and vacuolization. These values were not statistically significant. Conclusion: In lights of findings of this study after 30 days, we found that electromagnetic waves emitted by cell phones don't have significant effect on sciatic nerve healing.