Parotis kitlesi nedeniyle opere edilen hastaların, ince iğne aspirasyon biyopsi (İİAB) sonuçlarının retrospektif olarak analizi
Parotid masses because the patients who were operated, to evaluate retrospectively the results of the fine needle aspiration biopsy
- Tez No: 424890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Parotis ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) sonuçları ile opere edilen olguların histopatolojik sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılarak, parotis lezyonlarının değerlendirilmesinde İİAB' nin tanısal değerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde son 5 yıl(2010-2015) içerisinde parotis kitlesi nedeniyle ameliyat ettiğimiz 80 vakanın, preoperatif İİAB sonuçları ile aynı hastaların operasyon materyallerini retrospektif olarak karşılaştırmak suretiyle İİAB'nin parotis kitlelerindeki etkinliğini araştırdık. Bulgular: Hastaların 44'ü erkek (%55), 36'sı kadın (%45) olup, yaş ortalaması 47,8 (13-94 yaş arası) idi. İİAB, 80 hastamızın 68'inde benign olarak değerlendirildi. Bunların 65'inin postoperatif histopatolojisinde benign olarak tanı kondu (%95.5). İİAB tarafından malign olarak rapor edilen 12 hastanın, 11'inde tanı postoperatif olarak doğrulandı (%91,6). Histopatolojik olarak doğrulanan lezyonların değerlendirilmesinde, hastalarımızdaki duyarlılık %78.5, özgüllük ise %98.4 olarak bulundu. Pozitif prediktif değer (PPD) ve negatif prediktif değer (NPD)'ler sırasıyla %91.6 ve %95.5 olarak saptandı; doğruluk oranı ise %95 idi. Sonuç: Parotis kitleli hastalarda İİAB, istatistiki olarak güvenle kullanılabilecek etkili bir yardımcı diagnostik yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main aim of this paper is to analyse the diagnostic value of biopsy of parotid fine needle aspiration (BFNA) in the evaluation of Parotid lesions by retrospectively comparing the results of BFNA with the operated histopathologic cases. Materials and Methods: We have studied the effectiveness of BFNA on Parotis masses by comparing retrospectivley the preoperative BFNA results and the operation materials of 80 patients' who have undergone an operation in Otolaryngology clinic of Medicine Faculty of Dicle University during last five years (2010-2015) Indications: 44 number of patients were male (55%) and 36 were female (45%), and a the average age was 47,8 (range from 13 to 94 years). BFNA was regarded as benign in 68 of our 80 patients. 65 of them (95,5%) were diagnosed as benign in postoperative histopathology. 11 (91,6%) out of 12 patients reported as malignant by BFNA were confirmed in postoperative diagnosis. In the evaluation of the lesions confirmed histopathologically, sensitivity of patients was detected to be 78,5%, and the specificity to be 98,4%. The positive predictive value (PPV) and negative predictive values (NPV) was found to be 91,6% and 95,5% respectively; which makes the accuracy to be 95%. Conclusion: In patients with parotid masses, BFNA as an statistical and assistive method is an effective method that can be used safely.