Kalça çevresi yumuşak dokularda östrojen reseptörü ve mekanoreseptör varlığının histopatolojik olarak araştırılması
Histopathological investigation of estrogen receptors and mechanoreceptors in soft tissues about the hip
  1. Tez No: 203570
  2. Yazar: ENGİN EREN DESTELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BİROL GÜLMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Gelişimsel Kalça Displazisi'nin (GKD) etiyolojisi'nde kalça eklemi çevresinde yumuşak doku laksitesi artışı önemli faktörlerden biridir. Eklem kapsülünde laksiteye sebep olduğu öne sürülen etken ; östrojen hormonudur (57,66,78,87,90). Bu hormonun etki mekanizmasının , intraselüler östrojen reseptörleri aracılığı ile olduğu bilinmektedir (45). Bu etki sonucunda östrojen , yumuşak dokularda, kollajenin yapısını değiştirir ve miktarını azaltır (2,45,69). İlgili dokularda östrojen reseptörlerinin gösterilmesi , östrojenin etiyolojideki rolünü ortaya koyan önemli bir kanıt olarak kabul edilebilir. Konu ile ilgili kaynaklar incelendiğinde insan kalça eklem kapsülü'nde östrojen reseptörlerinin araştırıldığı bir çalışmaya ulaşılamadı.Kalça eklemindeki önemli yumuşak doku komponentlerinden birisi de ligamentum terestir (LT). Fonksiyonları tam olarak anlaşılmamış olan LT ile ilgili yapılmış olan histopatolojik çalışmalar birbirinden farklı sonuçlar ortaya koymuştur ve sayıca sınırlıdır (42,54). LT'te mekanoreseptörlerin varlığının gösterilmesi konusu da açıklığa kavuşmayan konulardan biridir. Bu çalışma GKD'nin etyolojisindeki hormonal komponentin daha açık olarak ortaya konulması ve kalça çevresindeki önemli yumuşak doku komponentlerinden olan ligamentum teresin öneminin ve fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması amacıyla yapıldı.Mart 2008-Temmuz 2008 tarihleri arasında , Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Gelişimsel Kalça Displazisi için açık redüksiyon ve Salter İliak Osteotomisi uyguladığımız on beş hastadan ve Üniversitemiz Patoloji Laboratuarına getirilen , maternal sebeplere bağlı olarak intrauterin ex olmuş ve her hangi bir konjenital anomalisi olmayan on beş fetüsden kalça eklem kapsülü ve ligamentum teres örnekleri alındı .Örnekler , kalça eklem kapsüllerinin anteriorundan yaklaşık 1x1 cm.lik tam kat olarak , Ligamentum teresler ise total eksize edilerek alındı ve spesmen olarak Üniversitemiz Histoloji Laboratuarına gönderildi ve GKD'li ve kontrol grubu olarak iki ayrı gruba ayrıldı. Daha sonra bu iki grup da kalça eklem kapsülü ve ligamentum teresleri ayrılarak toplam dört grup oluşturuldu.Östrojen reseptörleri ve mekanoreseptörler için kullanılacak olan immünohistokimyasal antikorların pozitif ve negatif kontrolleri yapıldı. Daha sonra östrojen reseptörü ve mekanoreseptör varlığı açısından immünohistokimyasal östrojen reseptör antikorları ve S-100 antikorları kullanılarak örnekler incelendi. Hem Gelişimsel Kalça Displazisi olan gruptan hem de kontrol grubundan alınan kalça eklem kapsülü ve ligamentum teres örneklerinde nükleer boyanan östrojen reseptörleri ile bağ dokusu hücreleri sayıldı ve tüm örneklerimiz için östrojen reseptör sayıları , bağ dokusu hücre sayılarına oranlandı.Bulgular değerlendirildiğinde ; kontrol grubundaki ligamentum teres (LT) örnekleri için östrojen reseptörü boyanma oranı % 1.6 ± 0.2 olarak kalça eklem kapsülü içinse % 1.3 ± 0.2 olarak bulundu. Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) olan gruptaki hastalardan aldığımız kalça eklem kapsülü ve LT örneklerindeki östrojen reseptörü oranları ise sırasıyla % 2.0 ± 0.3 ile 2.5 ± 0.3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Estrogen is thought to have a laxity producing effect on soft tissues around the hip joint so that taking part as a hormonal factor in the etiology of Developmental Dysplasia of the Hip (DDH) (57,66,78,87,90). Estrogens have laxity producing effects on connective tissue by altering the structure of the collagen , and decreasing its content (2,45,69). Estrogens show their activity via their inracellular receptors (45). Detection of these estrogen receptors on soft tissues around the hip joint would probably be the exact proof for the effect of estrogen on these soft tissues. However we could not reach any studies regarding the detection of estrogen receptors in these tissues.One of the important soft tissue structures of the hip is the ligamentum teres (LT).The function of LT is not fully understood. Histopathologic studies about the Ligamentum teres , are limited in number and have different results (42,54). The existence of mechanoreceptors on ligamentum teres is not clear. This study has been performed to identify the hormonal effect on the etiology of DDH and to explore the importance and functions of ligamentum teres.Between March 2008 and July 2008 , at Ondokuz Mayıs University Medical Faculty , we took LCF and hip capsule biopsies from 15 patients undergoing open reduction and Salter İnnominate Osteotomy for DDH and 15 LCF and hip capsule biopsies from intrauterine ex fetuses , brought to Pathology department of our University , died due to maternal causes and who did not have any congenital abnormalities.Full thickness 1x1 cm. Anterior capsule and totally excised LT samples were taken as biopsy specimens and sent to the Histology Department of our university. The specimens were grouped into two as the DDH group and the control group and each of these groups were further divided into two to generate groups for the LT and hip capsules.Positive and negative controls were performed for the immunohistochemical antibodies. We searched all of the samples taken to detect any ER?s or mechanoreceptors. We showed nuclearly stained ER?s in all groups. We caunted these ER?s and the connective tissue cells and find their ratios in order to quantify them for each sample.The positive rates of ER staining in the control group were % 1.6 ± 0.2 for the LCF and %1.3 ± 0.2 for the hip capsule, in the DDH group positive rates of ER staining were %2.5 ± 0.3 for the LCF and % 2.0 ± 0.3 for the hip capsule.