Sosyal medyanın yoğun kullanımının ileri ergenlikte yalnızlık ve depresyona etkisi
Impact of intensive usage of social media to loneli̇ness and depression on the adolescents
  1. Tez No: 424925
  2. Yazar: GİZEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ile sosyal medyanın yoğun kullanımının ileri ergenlikte yalnızlık ve depresyona etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini farklı üniversitelerde okuyan 18-24 yaş arası 280 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilerin sosyal medya kullanımlarına yönelik araştırmacı tarafından hazırlanmış olan anket, depresyon ve yalnızlık düzeylerini belirlemek için türkçeye uyarlaması Tegin (1980) tarafından yapılan Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve uyarlaması Demir (1989) tarafından yapılan Ucla Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal medyayı yoğun kullanan öğrencilerin depresyon ve yalnızlık seviyelerinde anlamlı derecede farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is research of impact of intensive usage of social media to loneliness and depression on the adolescents. Sample of research is 280 students who are studying on different universities who are between 18-24 years old. To find impact of intensive usage of social media to loneliness and depression on the adolescents, Beck Depression Scale (Tegin, 1980) and Ucla Loneliness Scale (Demir, 1989) were used on the research. At the result of research synonymous differences were found between social media with depression and loneniness.