Sağlık Bakanlığı'na bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde birim maliyet analizleri: bir örnek uygulama
Unit cost analyzes at the oral health centers hinge on the Minister of Health Services: A case study
  1. Tez No: 277100
  2. Yazar: ALATTİN ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Maliyet muhasebesi, işletmelerin kâr ve zarar analizlerinde kullanılanönemli yöntemlerden biri olduğu için, sağlık hizmetleri yönetiminin de önemlibir parçasıdır. Buna paralel olarak maliyet muhasebesi birim maliyetleribelirlemede, maliyetlerin denetiminde, planlamaya ve karar vermeyeyardımcı olur.Bu tez, giderek yaygınlaşmakta olan ADSM'lerde sunulan ağız ve dişsağlığı hizmetleri birim maliyetlerinin Ankara'da mevcut bir ADSM'nin verileriüzerinden hesaplanmasıyla taraflara üzerinde tartışacakları güncel bir birimmaliyet veri setini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla tezin birincibölümünde ağız ve diş sağlığı ve merkezleri hakkında, ikinci bölümündesağlık kuruluşlarında muhasebe bilgi sistemi, maliyet ve maliyet muhasebesihakkında bilgi verilmiş, son bölümde ise Topraklık Ağız ve Diş SağlığıMerkezi'nde yapılan araştırmanın sonuçları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
As cost accounting is one of the most important methods to analyzethe loss and profit of a company, it is an essential part of healthcaremanagement. In addition, cost accounting is helpfull for cost auditing,planning and decision making in terms of determining the unit costs.The aim of this thesis is to provide a current unit cost data set to theparties. It is composed of the unit cost of oral health center?s services whichis more and more prevalent. For this purpose it is broken down into threesection. Section I, gives some information about the oral health services.Section II, gives some information about accounting information system, costand cost accounting at the health organization. The last section conveys theresults on the study accomplished at The Topraklık Oral Health Center.