Okul öncesi çocuk kitaplarındaki illustrasyonların, çocuğun gelişimine etkileri
The impacts of the illustrations in preschool children's books on child development
- Tez No: 424957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Resimli çocuk kitapları çocuğun duygusal, fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından önemi oldukça büyüktür. Çocuğun ilerleyen yaşlarda okuma alışkanlığı kazanabilmesi için okul öncesinde tanıştığı kitapları sevmesi önemlidir. Bunun en güzel yolu okul öncesi dönem çocukları için hazırlanmış, görsel bir uyaran olarak illüstrasyonun kullanıldığı nitelikli kitaplardır. 2-5 yaş arası çocuğun ilk algısı görsel olduğu için, bu dönemde gösterilen kitaplarda öğretilecek bilgiler illüstrasyon açısından güçlü, anlaşılır ve gerçeğe dayalı olmalıdır. Kitaplar çocuklara içinde bulundukları dünyayı daha iyi anlamaları konusunda yardımcı olur. Bu sebeple okul öncesi çocuk kitaplarındaki illüstrasyonlar ve metin çelişmemeli, çocuğun ilgisini çekecek şekillerde çizilmeli ve renklendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The importance of illustrated children's book isquite large in terms of children's emotional, physical and mental development. It's very important for a child to love the books he/she met at pre-school to acquire the habit of reading in her/his later life. The best way to do that is using qualified books prepared for pre-school children which includes illustrations as vistal stimuli. As the first perception of a 2-5 year child is vistal, the information which will be tought in this period through these books should be strong, clear and based an reality in terms of illustrations. Books help children for a better understanding of the world they live in. So, the illustrations in pre-school books shouldn't be in contradiction with the text and should be drawn and coloured to draw the attention of the child.