IV. Murat dönemi harem giysileri
Harem clothes of the period of Murat IV.
  1. Tez No: 424959
  2. Yazar: HATİCE FÜSUN BARUTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM ENGİN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV. Murat Dönemi Osmanlı tarihinin en zor ve karışık dönemlerinden biridir. Osmanlı tarihinde ilk defa bir kadın, resmi olarak Padişah naibi olarak kabul edilmiştir. Yaptığım çalışmada dönem saray kadınlarının giysilerinde, zenginlik ve sadeliğin bir arada olduğu görülmektedir. Osmanlıda dokumacılık çok önemsenmiştir. Altın ve gümüşle yapılan dokumalar, kullanılan çiçek motifleri (özellikle lale ve karanfil) eşsiz dokumaların oluşmasında önemli etken olmuşlardır. İslam dininin etkisi ile kadın figürü gizli tutulmaya çalışılmış ise de çalışmada eriştiğim kaynaklardan dönem saray kadınlarının güzel giyinmeye ve ziynete çok önem verdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of Murat IV was one of the most difficult and complicated periods of the Ottoman Empire. Fort he first time in the Empire, a woman has been accepted as the regent of the Emperor. In my research, the wealth and simplicity are seemed to be mingled in the clothes of the women who live in the palace at that period. Textile industry was a matter of importance in the Ottoman Empire. The fabrics made of gold and silver, the flower patterns (especially tulip and clover) have become important elements of unique textile productions. Even though the woman figure was tried to be concealed as a result of Islam religion, it is observed in my research that the women who lived in the palace paid attention to fine clothing and jewelleries.