AKP'nin neoliberal bağlamında kadın istihdam politikasının medyaya yansıması
Reflections of neoliberal AKP media policy in the context of women's employment
  1. Tez No: 424960
  2. Yazar: SERPİL TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.MURAT MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Dünyada hızla yükselen neoliberal süreç ülkemizde 1980 'li yıllarla birlikte başlamış ve bununla beraber, bu dönemde ılımcı-islamcı kesimin postmodern dünya algısı ve küreselleşmeye duyduğu sempati de daha fazla anlam kazanmaya başlamıştır. Bu bağlamda Adalet ve Kalkınma Partisi zinde bir aktör olarak ortaya çıkmıştır. AKP liberallerin desteğini almış ve diğer yandan neoliberalizmi tüm gücüyle hayata geçirmeye çalışmıştır. Sağlıktan özelleştirmeye, yeni şirketlerin hızla el değiştirmesi ve sosyal güvenlik kazanımlarının tasfiye edilmesine dek uzanan bir sürecin ana aktörü olarak siyasette yer almıştır. Pek çok sosyal düzenlemenin yapıldığı bu dönemde AKP 'nin çıkarmış olduğu Kadın İsdihdam Paketi bu çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Seçim sonuçları değerlendirildiğinde Türkiye'de yaklaşık %50'lik bir başarı grafiği yakalayan bir partinin oy verenlerinin neredeyse yarısının kadın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda araştırmada,“AKP'nin Neoliberal Politikaları Bağlamında Kadın İstihdam Politikası ve Medyaya Yansımaları”başlığı doğrultusunda; AKP'nin neoliberal politikalarının analiz edilmesi çerçevesinde, kadın istihdam politikasına yönelik yasal düzenlemelerin ortaya konulması ve bu düzenlemelerin çalışan kadınlar tarafından nasıl değerlendirildiğinin bulunmasına yönelik bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Rapidly rising neo-liberal process in our country in the world began with 1980's of years, however, postmodern world perception of ılımc of-Islamist sectors in this period and sympathy to globalization has become even more meaning. In this context, the Justice and Development Party has emerged as an energetic actor. AKP received the support of liberals and neo-liberalism on the other hand is trying to implement in full force. The privatization of health, and extending the new company quickly change hands until the dismantling of the social security benefits as the main actor in the process has taken place in politics. Many of the social arrangements made during this period AKP Package is the Employment of Women have removed form the main theme of this study. When evaluating the results of the election a success graph of the party's voters, capturing nearly 50% in Turkey will not be wrong to say that almost half of women. The research in this regard,“the AKP's neo-liberal policies and the Media in the Context of Women's Employment Policy Implications”in line with the title; In the context of analyzing the AKP's neo-liberal policies, the regulation put forward for women's employment policy and work towards finding an evaluation of how these regulations by working women.