Karagöz-Hacivat diyaloglarından hareketle cümle çözümlemesi ve Karagöz'ün Türkçeciliği
Sentence analysis based on Hacivat-Karagoz dialogues and Karagoz's usage of Turkish
  1. Tez No: 424973
  2. Yazar: DENİZ ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Karagöz Türk Halk edebiyatının ayrılmaz bir parçasıdır. Anadolu'ya gelişi hususunda çeşitli görüşler mevcuttur. Mevcut görüşler içinde en tutarlı olanı Karagöz'ün XVI. yüzyılda Yavuz Sultan Selim zamanında Mısır'dan geldiği yönünde olan görüştür. Karagöz yalnızca bir gölge oyunu olarak kalmayıp sosyal hayatın içine nüfuz etmiştir. Halkın sorunları, dönemin problemleri mizahi yolla perdeye yansımıştır. Oyunların asıl kişileri olan Karagöz ve Hacivat belirli kesimleri temsil etmiştir. Hacivat Saray'ı temsil ederken Karagöz halkı temsil etmiştir. Bu durum Hacivat-Karagöz'ün konuşmalarına da yansımıştır. Çalışmanın temelini Karagöz ve Hacivat arasındaki konuşmalar oluşturmuştur. Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde“Karagöz”kelimesi tanımlanarak gölge oyununun kökenine inilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Türk Dili ve Türkçecilik hakkında genel bilgiler verilmiştir. Son bölümde Karagöz-Hacivat diyaloglarından hareketle Karagöz'ün Türkçeciliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu bölümde Karagöz oyunlarındaki konuşmalardan hareketle cümle çözümlemesi yapılmaya çalışılmıştır. Karagöz'ün Türkçeciliğini tespit etmek amacıyla yapılan bu tez çalışmasında, Karagöz'ün dil açısından günümüzde de geçerli olabilecek bir kaynak olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tespitler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Karagoz is an integral part of Turkish folk literature. There are various opinions about the arrival in Anatolia. The most consistent in existing opinion is Karagöz has come from Egypt at Sultan Selim period in XVI.century. Karagoz has penetrated into our social life not only as a shadow play. People's problems, the problems of periods are reflected in humorous ways curtain period. Karagoz and Hacivat are certain segments of the game, which represents certain areas. Hacivat represents the palace, Karagoz represents the public. This situation was reflected in Hacivat and Karagoz's speech. The main sources formed the basis of conversations between Karagoz and Hacivat. This thesis consists of three parts. In the first part of this thesis the word of“Karagoz”is defined also has tried to shadow descended to the roots of the game. In the second part provides general information about Turkish language and usage of Turkish. At the last part by looking at Hacivat and Karagoz's dialogue tried to determine Karagoz's usage of Turkish. In this part, it has also tried to make the sentence of the speech analysis of Karagoz. In this thesis I tried to determine Karagoz 's usage of Turkish and today in terms of the language that has sought to demonstrate the there is a resource that may be applicable. In the concluding section I aimed to give fixations.