Kuvvet-enerji ünitesinde geleneksel gölge oyunu (Karagöz-Hacivat) kullanımının öğrencinin akademik başarısına ve yaratıcı düşünme becerisine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of traditional game use (Karagöz-Hacivat) in force energy unit on the student's academic success and creative thinking skills
- Tez No: 944375
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT EMRE BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf fen bilimleri dersi“Kuvvet-Enerji”ünitesinin Karagöz-Hacivat etkinlikleriyle zenginleştirilmiş ders planlarıyla işlenmesinin öğrencilerin akademik başarısı ve yaratıcı düşünme becerisine etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda deney grubunda Kuvvet-Enerji ünitesi Karagöz-Hacivat etkinlikleri ile desteklenerek işlenmiş, kontrol grubuna ise öğretim programına uygun etkinliklerle işlenmiştir. Her iki gruba da 5E modeline uygun ders planları hazırlanarak uygulanmıştır. Uygulama her iki grup içinde 5 hafta toplam 20 ders saati şeklinde tamamlanmıştır. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde Bursa il merkezindeki bir devlet okulunda öğrenim gören deney grubunda 26, kontrol grubunda 27, toplam 53 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu oluşturulurken kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kuvvet ve Enerji Başarı Testi”ve“Yaratıcılık (Ne Kadar Yaratıcısınız?) Ölçeği”kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin gerekli istatiksel çözümleri için parametrik analiz yöntemlerinden bağımlı t-testi ve bağımsız t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kontrol grubu öğrencilerinin kuvvet ve enerji başarı ön test ve son test puanları arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, deney grubunun kuvvet ve enerji başarı ön test ve son test puanları arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Yine deney ve kontrol gruplarının kuvvet ve enerji başarı son test puanları arasında deney grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmada hem deney hem kontrol grubu öğrencilerinin yaratıcılık ölçeğine ait ön test ve son test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Bununla birlikte deney ve kontrol gruplarının yaratıcılık ölçeği son test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre öğrencilerin Kuvvet-Enerji Başarı testine yönelik başarılarının arttırılmasında 5E temelinde Karagöz-Hacivat etkinlikleriyle zenginleştirilmiş fen bilimleri derslerinin etkili olabileceği değerlendirilmektedir. Ancak, öğrencilerin yaratıcılıklarını arttırmada ise 5E temelinde Karagöz-Hacivat etkinlikleriyle zenginleştirilmiş fen bilimleri dersinin anlamlı düzeyde etkili olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the 7th grade science course“Force-Energy”unit with lesson plans enriched with Karagöz-Hacivat activities on students' academic achievement and creative thinking skills. In this context, the experimental group was taught the Force-Energy unit supported by Karagöz-Hacivat activities, while the control group was taught with activities in accordance with the curriculum. Lesson plans suitable for the 5E model were prepared and applied to both groups. The application was completed for both groups in 5 weeks for a total of 20 lesson hours. The study group consisted of 26 students in the experimental group and 27 students in the control group, a total of 53 7th grade students studying in a public school in the city center of Bursa in the 2023-2024 academic year. While forming the study group, the easily accessible case sampling method was preferred.“Force and Energy Achievement Test”and“Creativity (How Creative Are You?) Scale”were used as data collection tools. Dependent t-test and independent t-test from parametric analysis methods were used for the necessary statistical solutions of the normally distributed data. As a result of the research, it was found that there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the control group students in favor of the post-test, while there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group students in favor of the post-test. Again, there was a statistically significant difference between the force and energy achievement posttest scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. In the study, there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the creativity scale of both experimental and control group students. However, it was determined that there was no statistically significant difference between the creativity scale post-test scores of the experimental and control groups. According to the data obtained as a result of the research, it is evaluated that science lessons enriched with Karagöz-Hacivat activities on the basis of 5E can be effective in increasing students' achievement towards the Force-Energy Achievement Test. However, it can be said that science lessons enriched with Karagöz-Hacivat activities on the basis of 5E were not significantly effective in increasing students' creativity.